Policie: Brodský vrah vystřelil na své oběti nejméně 44 ran - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Policie: Brodský vrah vystřelil na své oběti nejméně 44 ran

zdroj: archiv Metropolu

Zlín | V uherskobrodské restauraci Družba padlo při únorové tragické střelbě nejméně 44 výstřelů. Pachatel mohl disponovat maximálně 63 náboji, uvedla dnes v tiskové zprávě policie. Třiašedesátiletý muž tehdy...

 

usmrtil sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let. Pak se zastřelil. Státní zástupce Roman Kafka dnes potvrdil, že na místě střílel jeden člověk.
    Použil dvě legálně držené krátké střelné zbraně, pistoli CZ 75B a revolver Alfa Proj vz. 820. Pachatel na místě činu mohl disponovat 57 náboji do pistole a šesti do revolveru. "Dohledáno bylo 39 nábojnic z pistole a pět prázdných nábojnic v bubínku revolveru - na místě tedy padlo nejméně 44 výstřelů," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.
    Pachatel podle něj nebyl v minulosti soudně trestán a rovněž nebyl podle zprávy městského úřadu v místě bydliště projednáván pro přestupek. Policie vyslechla více než 300 lidí a pro objasnění věci přibrala čtyři soudní lékaře a jednoho znalce z odvětví toxikologie. Výsledky jejich zkoumání svědčí o tom, že všech osm obětí zemřelo bezprostředně po útoku na následky vícečetných střelných zranění.
    Podle Stránského nemohly být fatální následky zvráceny ani okamžitým poskytnutím zdravotnické pomoci. Pachatel zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám. V době spáchání vraždy a posléze sebevraždy nebyl ovlivněn alkoholem ani jinou návykovou látkou či léky. Podle Kafky bude vypracován psychologický profil pachatele. Jeho motivem k činu byly podle státního zástupce pravděpodobně osobní problémy.
    "S ohledem na smrt podezřelého nelze motiv přesně říci. Nicméně je zřejmé, že šlo o kombinaci řady faktorů, osobních, soukromých, které plynuly z jeho zdravotního stavu, duševního rozpoložení, jeho rodinného života, sousedských vztahů a vztahů s úřady. Jednalo se opravdu o dlouhodobou záležitost, která v něm klíčila možná dlouhá desetiletí," uvedl dnes Kafka.
    Prověřování podle něj skončí v prvním pololetí letošního roku. Zásadní pro jeho dokončení bude zpracování balistických expertiz, které by měly objasnit pozici střelce a obětí ve chvíli, kdy pachatel střílel a jaké k tomu užil zbraně. Experti na genetiku zkoumají i 170 zajištěných stop.

 

Střelba v Uherském Brodě: nejtragičtější neštěstí svého druhu v ČR

 

Výběr informací o případu osminásobné vraždy, která se stala před dvěma měsíci (24. února) v Uherském Brodě:
    - Kolem půl jedné odpoledne 24. února vstoupil do uherskobrodské restaurace Družba třiašedesátiletý muž, který začal bez varování střílet po přítomných hostech i personálu.
    - O život připravil sedm mužů, jednu ženu a nakonec zastřelil i sebe. Jedna žena byla těžce zraněna; nyní je mimo ohrožení života. Počtem obětí jde o nejtragičtější případ střelby v Česku.
    - Oběti ve věku 27 až 66 let většinou pocházely z Brodu. Jeden muž byl z Vlčnova a další z Brna, ale i oni zřejmě ve městě žili. Podle zdroje blízkého vyšetřování neměla žádná z obětí ke střelci bližší vztah.
    - V době útoku bylo v restauraci 20 až 30 lidí. Části z nich se podařilo utéct zadním vchodem, několik jich k úniku využilo okamžik, kdy jeden z hostů zasáhl střelce židlí. Jeden muž přečkal střelbu na toaletě.
    - Policii o střelbě informoval telefonát ve 12:38. Zhruba o devět minut později dorazila na místo hlídka, na kterou pachatel ukrytý za pultem spustil palbu. Policisté se stáhli, vyžádali si zásahovou jednotku z Brna a pokusili se s pachatelem telefonicky vyjednávat, protože se domnívali, že drží živá rukojmí. Ve 14:21 vnikla do budovy zásahová jednotka; na místě našla devět mrtvých, včetně pachatele.
    - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) kritizoval starostu Brodu Patrika Kunčara (KDU-ČSL) za "upovídanost". Svým vystoupením v televizi prý mohl útočníka upozornit na muže schovaného na toaletě. Starosta si naopak stěžoval na nedostatek informací od policie.
    - Pachatelem byl třiašedesátiletý dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář z Brodu. Sousedé jej novinářům popisovali jako člověka trpícího duševními problémy, které měla i jeho manželka. Tu záchranáři po zákroku policie v jejich domě odvezli na psychiatrii.
    - Motiv tragédie není zřejmý. Pachatel si údajně stěžoval na své okolí a na to, že je šikanován. Vyšlo také najevo, že v den útoku si stěžoval reportérovi TV Prima na šikanu, kterou úřady neřeší.
    - Střelec si místo útoku zřejmě vybral náhodou. Podle vyjádření brodského starosty Kunčara obešel před činem více podniků ve městě. Zřejmě hledal, kde sedí nejvíce lidí.
    - Pachatel vlastnil zbrojní průkaz a střílel ze dvou legálně držených zbraní: revolveru Alfa vzor 820 a pistole CZ 75B. Událost vyvolala diskusi o změnách v udělování průkazů, Chovanec je pro širší pravomoc obcí ve vydávání a prodlužování platnosti průkazů.
    - Památku obětí uctili i prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na počest zemřelých zazněly z rozhodnutí vlády 5. března celou zemí zvuky sirén a hlasy zvonů. Pro pozůstalé byla zřízena sbírka, město jim také schválilo finanční pomoc.
    - Hlubokou soustrast vyslovila ve vyjádření pro novináře i rodina střelce, která se od útočníka distancovala.
    - O prověření policejního zákroku požádal Chovanec Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Společně s policejním prezidentem Tomášem Tuhým opětovně hájili postup policie, která čelila kritice za údajně pozdní zásah proti střelci.
    - Z kontroly vyplynulo, že policie postupovala správně; výjimkou bylo počínání operačního důstojníka, který zpochybnil plán zakročit proti střelci. Podle Tuhého důstojníkovo rozhodnutí nezmařilo další postup. GIBS nicméně zásah dále vyšetřuje.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Zlínský