Obyvatelky azylových domů absolvovaly kurzy péče - Jihomoravský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jihomoravský

Obyvatelky azylových domů absolvovaly kurzy péče

zdroj: Dominika Závodská

Brno | Kolikrát ročně je možné změnit zdravotní pojišťovnu? Lze samovyšetřením prsu zvýšit šanci na včasné odhalení rakoviny prsu? Do jaké míry nás prezervativ ochrání před pohlavními nemocemi? Správnou...

 

odpověď na tyto otázky by zřejmě znal každý průměrně zdravotně gramotný obyvatel České republiky. Přesto je zdravotní gramotnost českého národa podle mezinárodně srovnávacího průzkumu na nízké úrovni. Nejhůře jsou na tom v tomto směru příjmově nejslabší vrstvy obyvatel, pro které je často přednější řešit základní existenční problémy. Právě z těchto vrstev se nejčastěji rekrutují klientky azylových domů. Farmaceutická společnost GSK a Sdružení azylových domů v České republice (S.A.D.) proto pro ně v rámci projektu KROKUZ (Krok ku zdraví) připravily sérii vzdělávacích seminářů, jejichž součástí je nejen pochopení základních zásad péče o zdraví své a svých dětí, ale i získání znalostí o českém zdravotnickém systému a jeho fungování.

Podle posledního zveřejněného průzkumu Státního zdravotního ústavu je celková gramotnost české populace na nedostatečné úrovni. Česká republika se totiž v průzkumu z osmi sledovaných zemí EU umístila až na předposledním sedmém místě. V každé z osmi zemí se do průzkumu v loňském roce zapojilo minimálně tisíc lidí starších 15 let, v České republice bylo celkem 1 037 respondentů. Odborníci však varují, že zatímco průměrný Čech je dle průzkumů o trochu méně zdravotně gramotný než obyvatelé jiných států vyspělé Evropy, existují skupiny obyvatel, jejichž úroveň zdravotní gramotnosti je ještě citelně nižší. Tyto osoby pocházejí především ze sociálně slabších vrstev. V případě žen se z nich často stávají klientky azylových domů. Zvýšit úroveň jejich zdravotní gramotnosti si dal za cíl projekt KROKUZ, který v roce 2013 odstartovala společnost GSK ve spolupráci se S.A.D. Projekt tvoří série vzdělávacích seminářů, které mají ženám v azylových domech pomoci lépe se orientovat v českém zdravotnickém systému a pečovat o zdraví své i svých dětí. Další seminář proběhl v Brně od 11. do 13. září v hotelu Santon. „KROKUZ za dobu své existence ukázal stovkám žen z azylových domů ohrožených nedostatkem informací o zásadách péče o zdraví, jak se v této oblasti starat nejen o sebe ale i své děti. Nejde ale pouze o na první pohled běžné hygienické a preventivní návyky. Klientky učíme prakticky zvládat jednání s lékaři a zdravotnickým personálem, vysvětlujeme jim jejich práva a povinnosti při návštěvě nemocnic či ordinací. Účastnice se mohou naučit za pomoci silikonového modelu také například samovyšetření prsu v rámci prevence rakoviny prsu." říká Dominika Najvert, vedoucí projektu Krokuz za Sdružení azylových domů v ČR, z.s. Paní Denisa, účastnice kurzu k tomu dodává: „KROKUZ mi otevřel další cestu, jak mít ráda sama sebe a svého syna. Přednášející odborníci mě inspirovali ke zdravému způsobu života, informovali mě o existujících hrozbách onemocnění a jejich prevenci ale i o osobní ochraně před nevhodnými partnery v životě. Byl to nabíjející víkend jak pro mě, tak pro syna a s sebou jsme si odvezli i nová přátelství.“
                                                                                 
Náplň vzdělávacích seminářů je koncipována tak, aby obsáhla většinu těch nejpodstatnějších oblastí zdravotní problematiky a prevence. Účastnicím kurzů se tak již tři roky dostává množství nepostradatelných informací, které bezprostředně patří do běžného života. Matky se například naučí, jak pečovat o dítě s alergií či respiračním onemocněním, jak předcházet infekčním, pohlavním či onkologickým chorobám, jak správně pečovat o své tělo a chrup nebo jak provádět samovyšetření prsu. Dále získají důležité instrukce o tom, na které preventivní prohlídky mají ze zákona nárok a v jakých případech se mohou spolehnout na úhradu nečekaného zákroku zdravotní pojišťovnou. Nezapomnělo se ani na domácí násilí: jak je rozpoznat a jak na ně reagovat. Kurzy vznikají za pomoci mnoha odborných lékařů, zkušených lektorů ale také dobrovolníků ze společnosti GSK i pacientů. „Dvoudenní vzdělávací kurzy KROKUZ jsou v souladu s odhodláním společnosti GSK pomáhat různým skupinám obyvatel, mezi nimi i těm, které stojí na pokraji zájmu společnosti. Věřím, že jsme snahou a úsilím, které naši pracovníci vkládají do tohoto projektu již dva a půl roku, pomohli řadě žen, dětí a rodin žít lépe a zdravěji,“ dodává PharmDr. Monika Horníková, generální ředitelka společnosti GSK.

Zdroj: Dominika Závodská

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihomoravský