Volby v Brně-severu znovu platí, ÚS spor vrátil krajskému soudu - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Volby v Brně-severu znovu platí, ÚS spor vrátil krajskému soudu

zdroj: mediafax.cz

Brno | Výsledky komunálních voleb v městské části Brno-sever znovu platí. Krajský soud v Brně podle ústavních soudců chyboval, když kvůli údajnému kupčení s hlasy Romů rozhodl o neplatnosti hlasování. Přímá...

 

korupce se neprokázala, stejně jako nepřípustný nátlak na voliče, zrušení voleb tak prý nebylo přiměřeným krokem. Ústavní soud (ÚS) dnes proto vyhověl stížnostem starosty Rostislava Hakla (ČSSD) a městské části. Krajský soud bude o volbách rozhodovat znovu, tentokrát v limitech dnešního nálezu.
    Krajský soud volby loni zrušil na návrh lidoveckého zastupitele Petra Hladíka. Někteří Romové podle Hladíka volili starostu Hakla za slib bezplatného vstupu na povolební zábavu s jídlem a pitím zdarma, což krajský soud považoval za vážný volební delikt.
    Podle ústavních soudců podobný slib bez souvisejícího nátlaku a dalších zjištění nelze považovat za nezákonnost. Volby lze zrušit v případě, kdy se jasně prokáže "obchodně-tržní" přístup ke kampani s reálnou korupcí a nátlakem, například jako před pěti lety v Krupce na Teplicku. V Brně pro takový závěr podle ÚS neexistují důkazy.
    "ÚS je toho názoru, že rozhodnutí zrušit volby do Zastupitelstva městské části Brno-sever bylo svévolné a neproporcionální," stojí v nálezu soudce zpravodaje Jana Musila. Pokud by justice takto rozhodovala opakovaně, znamenalo by to podle ÚS značnou nejistotu, protože podobným praktikám nelze dlouhodobě bránit. "Pouhé agitování ve prospěch určitého kandidáta výše popsaným způsobem není podle přesvědčení ÚS výjimečnou událostí, deformující vůli voličů do té míry, jež opodstatňuje zrušení celých voleb," uvedl Musil. Krajský soud také podle něj neměl jasné důkazy, že Romové skutečně volili ČSSD a starostu Hakla, a pokud ano, že to udělali skutečně na doporučení organizátora veselice Adama Adámka.
    Podle ústavních stížností se krajský soud dostatečně nezabýval tím, zda není možné zjednat nápravu jinak, například přepočtem bezproblémových hlasů. Stížnosti také poukazovaly na to, že se neprokázala přímá korupce ani to, že by někdo Romy ovlivňoval v den voleb nebo ve volebních místnostech. Pokud dostali doporučení, koho volit, není to podle stížností nic neobvyklého, stejně jako různé veselice organizované při kampaních.
    V městské části Brno-sever volby vyhrálo Sdružení občanů Lesné s devíti mandáty mezi 35 zastupiteli, druhé ANO získalo mandátů šest, stejně jako třetí ČSSD. Čtyři mandáty mají lidovci a po dvou TOP 09, Strana zelených, KSČM, A co Brno? a ODS. V Brně-severu žije přes 47.000 lidí, zahrnuje například sídliště Lesná, rezidenční čtvrť Černá Pole i dělnické Husovice.
    V návaznosti na rozhodnutí krajského soudu vyhlásil ministr vnitra nové hlasování na 14. března. ÚS však už dříve přípravu zastavil, aby předešel nejistotě a zbytečným výdajům, nyní ministrovo rozhodnutí definitivně zrušil. Městskou část stále řídí rada a starosta z minulého období, má rozpočtové provizorium. Noví zastupitelé zatím neměli ustavující schůzi.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihomoravský