Policie prošetřuje čtyři inspektory ČOI kvůli podezření z korupce - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Policie prošetřuje čtyři inspektory ČOI kvůli podezření z korupce

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Policie aktuálně prošetřuje činnost čtyř inspektorů z České obchodní inspekce (ČOI), ti jsou zároveň postaveni mimo službu. Vnitřní kontrolou se však zatím nepotvrdilo žádné podezření z korupce. Hloubková...

 

kontrola na inspektorátu v Brně, který má na starosti jižní Moravu a Zlínský kraj, však pokračuje, sdělil ČTK mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Mluvčí policejního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej ČTK řekl, že se policie k případu nebude vyjadřovat.
    O případu informoval ČTK brněnský státní zástupce Jan Petrásek na začátku ledna a upozornil na ni Český rozhlas - Radiožurnál. Podle něj byly tři okruhy, v nichž mohli někteří pracovníci ČOI pochybit, a to vědomé nenavštěvování vybraných provozoven, braní úplatků od trhovců a promíjení jejich pochybení.
    Vnitřní kontrola zatím prokázala pouze porušení vnitřních předpisů, což vedení ČOI vyřešilo kázeňsky a pokutou. Dále se snaží zjistit, zda bylo v pořádku plánování kontrol a zda nějak chybovalo vedení brněnského inspektorátu. Fröhlich řekl, že více informací bude mít ČOI v únoru.
    Problémy s kontrolami se týkají převážně vietnamských obchodníků, kteří jsou už podle inspektorů na systém úplatků naučení, svědčit proti pracovníkům ČOI se jim ale nechce. "Oni si nebudou nikde stěžovat. Oni mají strach, protože jim vyhrožují, že pojedou zpátky do Vietnamu, že dostanou sto tisíc pokutu," popsala svou zkušenost jedna z brněnských inspektorek. Několik kontrol si spolu s dalšími kolegy nahráli na skrytý mikrofon, aby potvrdili svá slova.
    Vietnamci na nahrávkách přiznávají, že vedle peněz dávali inspektorům i zboží, boty nebo oblečení, nebo jim zaplatili oběd, uvedl Radiožurnál.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Jihomoravský