NSS rozpustil hnutí z Mimoně, sedmi uskupením pozastavil činnost - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

NSS rozpustil hnutí z Mimoně, sedmi uskupením pozastavil činnost

zdroj: mediafax.cz

Brno | Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil Občanské hnutí pro Mimoň a pozastavil činnost sedmi dalším stranám a hnutím, převážně s regionální a lokální působností. Vyhověl tak návrhu vlády. Odůvodnění zatím...

 

nezveřejnil, je ale pravděpodobné, že uskupení nevykazovala činnost a nepředkládala Sněmovně výroční finanční zprávy, jak ukládá zákon. ČTK to dnes zjistila z úřední desky.
    Proti rozhodnutí NSS o rozpuštění neexistují řádné opravné prostředky. Mimoňské hnutí by se ale teoreticky mohlo obrátit na Ústavní soud a požádat jej, aby posoudil, zda je rozhodnutí o rozpuštění ve shodě s ústavním pořádkem. NSS už také jmenoval likvidátora hnutí, stal se jím brněnský advokát Radslav Janeček.
    Pozastavenou činnost mají Nezávislé sdružení občanů Blanska, Volba pro Mladou Boleslav, Strana globální odpovědnosti, Všeobecná občanská strana se sídlem v Petřvaldu na Karvinsku, Demokratická regionální strana z Liberce a Středočeši2012.cz se sídlem v Hostivici. Soud také pozastavil činnost Strany přátel časopisu MAXIM a jejich přátel za maximální svobodu projevu, za vybudování mocné armády a za život bez zbytečných omezení a zákazů.
    Starosta Hostivice Jaroslav Kratochvíl, který je členem hnutí Středočeši2012.cz, dnes ČTK řekl, že za rok 2013 strana neodevzdala prohlášení o pohybu peněz, neboť byl účet po krajských volbách v roce 2012 na nule a žádné peníze tam od té doby nejsou. "Jestli nás chtějí zrušit, tak ať nás zruší," řekl. Stížnost podávat nebude, založí případně nové hnutí s pozměněným názvem. Podle Kratochvíla by se stát měl spíše zabývat pohyby peněz na účtech velkých stran. Kampaň do loňských komunálních voleb si prý Kratochvíl hradil z vlastních peněz. "To šlo z mého osobního účtu, což mohu doložit doklady. Žádný sponzorský dar jsme nedostali," dodal.
    Strana s pozastavenou činností může podle zákona činit pouze úkony zaměřené na odstranění důvodů soudního rozhodnutí. Má na to jeden rok. Pokud nedostatky nenapraví, podá vláda další návrh, tentokrát již na rozpuštění strany. Jestliže strana pokládá pozastavení činnosti za neoprávněné, může se také obrátit na Ústavní soud.
    Všechny registrované strany a hnutí musejí v Česku podle zákona každoročně předkládat sněmovně finanční zprávy. Pokud strana zprávu nedodá nebo ji předloží v nepořádku, může ministerstvo vnitra požádat vládu, aby NSS navrhla pozastavení činnosti. Pokud se prohřešky opakují, může soud stranu rozpustit. Naposledy vláda v prosinci navrhla, aby soud rozpustil celkem 11 stran či hnutí a pozastavil činnost dalších 21.

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský  

 » Kraje  » Liberecký  

 » Kraje  » Moravskoslezský  

 » Kraje  » Jihomoravský