Vláda dá kraji 30 milionů Kč na brněnskou Grand Prix - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Vláda dá kraji 30 milionů Kč na brněnskou Grand Prix

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Vláda souhlasila s přidělením třicetimilionové dotace na brněnskou Grand Prix silničních motocyklů. Peníze dostane Jihomoravský kraj, novinářům to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Kabinet měl...

 

rozhodnout už v minulých týdnech, vyžádal si ale dodatečné informace od kraje, pořadatele Automotodromu Brno a promotéra šampionátu Dorna Sport. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) rozhodnutí vlády vítá a považuje ho za výrazný krok k záchraně Velké ceny v Brně.
    Ministerstvo školství a ministerstvo pro místní rozvoj zároveň dostaly za úkol připravit do konce února návrh koncepčního řešení podpory brněnské Grand Prix. Chládek dnes zopakoval, že podpora by měla jít spíše z cestovního ruchu. Podle Chládka chce mít stát také svého zástupce v nově vznikající pořadatelské organizaci, kterou se chystá založit kraj.
    Vláda už dotaci schválila v červenci. Její vyplacení však ještě v létě ministerstvo školství pozastavilo a obrátilo se na Evropskou komisi se žádostí o posouzení, zda se nejedná o nedovolenou veřejnou podporu. V prosinci pak vyšlo najevo, že se Autoklub ČR, přes nějž měla dotace k pořadatelům putovat, ani Automotodrom Brno nehlásí k roli konečného příjemce dotace se všemi povinnostmi, které z toho vyplývají.
    Vzhledem k ohrožení třiceti milionů, které pořadatelé dluží za zalistovací poplatek promotérovi šampionátu, se do věci vložil Jihomoravský kraj. Ten chce nejpozději od roku 2016 převzít pořadatelství Velké ceny. Hejtman Hašek se s ministerstvem školství na podmínkách vyplacení dotace dohodl, nyní je definitivně schválila vláda. Někteří ministři ale nebyli zastánci toho, aby stát na závod soukromým pořadatelům přispíval.
    "Děkujeme vládě premiéra Bohuslava Sobotky za dnešní rozhodnutí o poskytnutí dotace na uhrazení zbytku licenčního poplatku. Můžeme tak vyřešit problém z minulosti a znamená to výrazný krok k zachování GP v Brně v roce 2015 i v následujících letech," sdělil ČTK Hašek. Podle něj kraj okamžitě zahájí nové kolo jednání s promotérem Dorna Sports o budoucnosti závodů a bude své kroky koordinovat s vládou, městem i Automotodromem Brno.
    Srpnová Grand Prix skončila ve schodku 59,5 milionu korun. Po přidělení dotace by ztráta činila 29,5 milionu korun, nejméně od roku 2010, kdy se skokově zvýšil zalistovací poplatek za účast v seriálu mistrovství světa.
    "Ceníme si rozhodnutí vlády i skutečnosti, že se stal Jihomoravský kraj zprostředkovatelem příjmu dotace. Nyní doufáme, že bude tato částka co nejrychleji převedena promotérské společnosti Dorna a budou uhrazeny naše závazky za loňský rok. Tím se nám otevře prostor pro další jednání s Dornou o příštích ročnících mistrovství světa motocyklů v Brně," řekl ČTK mluvčí Automotodromu Brno Jiří Smetana.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Sport  

 » Kraje  » Jihomoravský