Rok 2015 je rokem světla, v plánu jsou akce pro laiky i vědce - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Rok 2015 je rokem světla, v plánu jsou akce pro laiky i vědce

zdroj: scribewise.com

Brno | Světlu, optice a souvisejícím technologiím věnovaly mezinárodní organizace nadcházející rok 2015. České akce k roku světla koordinuje brněnský vědec Pavel Zemánek. V plánu jsou výstavy, popularizační...

 

přednášky i odborná setkání, informovala dnes za organizátory Petra Kubíčková.
    "V roce 2015 budeme přesvědčovat studenty, budoucí vědce, politiky, investory, ale především laickou veřejnost v České republice o přímém kladném vlivu světla a světelných technologií na naši budoucnost," uvedl Zemánek, jenž působí v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.
    Se svým týmem Zemánek v minulosti významně přispěl k vývoji vědy o světle. Experimentálně ověřil, že takzvaný tažný parsek, který může veřejnost znát třeba ze seriálu Star Trek, skutečně existuje.
    Mezinárodní rok světla oficiálně začne 19. a 20. ledna v sídle UNESCO v Paříži. Pozvání na dvoudenní konferenci přijalo několik laureátů Nobelovy ceny. Rok 2015 nebyl zvolen náhodně. Od prvních pojednání o optice uplynulo 1000 let, od formulace Maxwellových rovnic popisujících elektromagnetické vlny 150 let, od revoluční obecné teorie relativity 100 let a od vynálezu optických vláken půlstoletí.
    "Vizí tuzemského koordinačního týmu je mobilizovat všechny české instituce působící ve sféře světelných technologií, ať už na poli vědeckém, komerčním, vzdělávacím či kulturním, a aktivně je zapojit do naplňování cílů Roku světla," uvedl Zemánek. Podrobnosti o jednotlivých akcích najdou zájemci na webu www.roksvetla.cz.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Kraje  » Jihomoravský