Zastupitelé Brna zakázali od roku 2015 ve městě hrací automaty - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Zastupitelé Brna zakázali od roku 2015 ve městě hrací automaty

zdroj: archiv Metropolu

Brno | V Brně bude od ledna platit zákaz provozování hracích automatů. Změnu vyhlášky dnes schválili brněnští zastupitelé. automaty postupně zmizí ze všech 29 městských částí. Ve městě bude možné hrát...

 

pouze takzvané živé hry jako například karty či ruletu, které budou od následujícího roku povolovat podle aktuálního materiálu pouze čtyři městské části. Do odebrání licence podnikům ministerstvem financí musí mít herny zavřeno v době školní výuky od 07:00 do 14:00. Podle ministerstva automaty zmizí nejspíš až v létě.
    Pro zákaz automatů v Brně hlasovalo 37 z 55 zastupitelů. Nyní v Brně platí zákaz hracích automatů i živých her v pěti městských částech, jsou to Bystrc, Jundrov, Královo Pole, Nový Lískovec a Brno-střed. Většina ostatních městských částí povoluje pouze živé hry.
    To se od ledna změní. K úplnému zákazu kasín pro živé hry se nově přidaly Tuřany, Brno-jih, Černovice, Chrlice, Líšeň, Řečkovice a Mokrá Hora, Starý Lískovec, Vinohrady, Žebětín, Kohoutovice, Maloměřice a Obřany, Medlánky, Ořešín, Slatina, Žabovřesky a Židenice, které se hlásily k omezení už pár týdnů. Zastupitelstvo mezi ně ještě zařadilo i Bohunice, Ivanovice, Bosonohy a Kníničky, které o plošném zákazu rozhodly teprve v prosinci na posledních zastupitelstvech. Živé hry tak budou z původně předpokládaných osmi městských částí povolovat pouze čtyři, a to Jehnice, Komín, Brno-sever a Útěchov.
    Na zastupitelstvu vystoupil provozovatel kasina Admiral na Křenové ulici Martin Dobčák, který žádal zastupitele, aby si rozhodnutí rozmysleli. "K nám nechodí hrát sociálně slabí lidé, o takové hráče nestojíme," uvedl Dobčák. Řekl, že jeho tři podniky s automaty zaměstnávají v Brně 50 lidí, kteří budou muset jít na úřad práce. Zastupitelstvo mu ale nevyhovělo.
    Město změnou vyhlášky reaguje na postoj antimonopolního úřadu, který vydal stanovisko, že při regulaci hazardu nelze diskriminovat nebo naopak zvýhodňovat některého z provozovatelů. Ze stanoviska tedy vyplývá, že pokud obce v rámci regulace povolují provoz loterií a jiných podobných her pouze na konkrétních adresách, mohou tak činit jen na základě předem určených nediskriminačních kritérií a musí být schopné postup vysvětlit. Jinak se může dopouštět narušení hospodářské soutěže a hrozí obci pokuta až deset milionů korun.
    Automaty ale z Brna nezmizí hned po Novém roce. "Vše záleží na ministerstvu financí, které odebírá licence provozovatelům podniků," uvedl náměstek primátora Matěj Hollan (ŽTB). Ministerstvo neodebírá licence tak rychle, jak by města a obce chtěly. Proto podniky automaty dále mají, i když to vyhlášky zakazují. Kvůli tomu zastupitelé schválili opatření, které bude do doby odebrání licence zakazovat provoz podniků s automaty v době školní docházky od 07:00 do 14:00.
    V současnosti platí, že mají být přístroje v tuto dobu vypnuté. "Provozovatelé to ale nedodržují a nelze je kvůli podobě nařízení ani dostatečně trestat," poznamenal Hollan. Zavření se bude týkat heren. Restaurace a hospody, jejichž součástí jsou také automaty, budou moct mít otevřený pouze úsek pro prodej jídla a pití. Prostor s přístroji ale musí být ve stanovenou dobu nepřístupný. "Nyní policie nemůže dělat nic, ale od příštího roku bude moct dávat takové sankce, že budou provozovatelé platit víc, než vydělají," zdůraznil Hollan, který se boji s hazardem v Brně dlouhodobě věnuje. Podle něj je Brno největším městem v republice, které se vydalo cestou úplného zákazu tvrdého hazardu. "Jsme druhým městem po Českých Budějovicích a snad budeme i vzorem pro ostatní," dodal Hollan.
    Náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který má hazard na starost, řekl, že automaty zmizí nejspíš až v létě. "Pokud bude ministerstvu financí 2. ledna zaslána účinná vyhláška zakazující hazard a pokud nebudeme v nějakém nesouladu ohledně doby povolení, tak věřím, že to bude proces zhruba na dva až tři měsíce," řekl dnes ČTK Závodský, který očekává silné obstrukce od provozovatelů automatů. "Předpokládáme ze strany provozovatelů mohutné obstrukční mechanizmy. Jestli budou podány rozklady, tak bychom měli být hotovi do léta," dodal Závodský.
    Brno v poslední době hazard značně omezilo. Ještě v minulém roce bylo ve městě 300 heren se zhruba 3000 přístroji. Od té doby se počet omezil zhruba na 30 provozoven s asi 300 automaty.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihomoravský