Obžalovaný soudce Pořízek smí dál soudit, rozhodla ministryně Válková - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Obžalovaný soudce Pořízek smí dál soudit, rozhodla ministryně Válková

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Trestně stíhaný expředseda Krajského soudu v Brně Jaromír Pořízek může i nadále soudit. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) vyhověla jeho rozkladu a zrušila své původní rozhodnutí o Pořízkově...

 

dočasném zproštění funkce soudce. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.
    Pořízek čelí v souvislosti s výstavbou brněnského justičního areálu obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Válková ho proto letos v červenci dočasně zprostila funkce soudce a také předsedy soudu, u níž mu na konci září tak jako tak vypršel mandát. Pořízek se proti rozhodnutí bránil rozkladem.
    "Paní ministryně akceptovala stanovisko rozkladové komise a zrušila své původní rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. Pan Pořízek je nyní řadovým soudcem u Krajského soudu v Brně. Z hlediska dalšího postupu čekáme na průběh trestního řízení, kdy je u Krajského soudu v Ostravě na 17. prosince nařízeno předběžné projednání obžaloby," uvedla mluvčí.
    Dlouholetého šéfa brněnského krajského soudu Pořízka začala policie prošetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě nového brněnského justičního paláce. Obviněn byl na podzim 2012, tedy za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o tom, že byl obžalován, se v médiích objevila letos v únoru.
    Podle zákona o soudech a soudcích je dočasné zproštění výkonu funkce obviněného soudce na uvážení ministra spravedlnosti - může jej zprostit, ale také nemusí. Po dobu dočasného zproštění soudce nesoudí a pobírá polovinu platu.
    Stavba brněnského justičního areálu měla podle předpokladů z roku 2005 vyjít na 805 milionů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady se ale nakonec vyšplhaly na 1,938 miliardy. Pořízek, který je stíhán výhradně kvůli stavbě budovy pro státní zastupitelství, své pochybení odmítá. Uvádí, že při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Krimi  

 » Kraje  » Jihomoravský