Čtyři kraje chtějí, aby Sobotka zůstal předsedou ČSSD i po sjezdu - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Čtyři kraje chtějí, aby Sobotka zůstal předsedou ČSSD i po sjezdu

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Všechny čtyři krajské organizace ČSSD, které se dnes věnovaly nominacím do vedení strany, chtějí, aby předsedou zůstal i po březnovém volebním sjezdu premiér Bohuslav Sobotka. Podporu mu dnes...

 

vyjádřili sociální demokraté v Jihomoravském, Pardubickém, Královéhradeckém kraji a Kraji Vysočina. Tři ze čtyř nominací na prvního místopředsedu má po dnešku také ministr vnitra Milan Chovanec.
    Nominacemi se krajské buňky začaly zabývat už dnes, další krajské konference budou pokračovat do poloviny ledna. Volební sjezd se uskuteční 13. a 14. března v Praze.
    V sociální demokracii se zatím neobjevil jiný kandidát na předsedu než Sobotka. "Ten kandidát může být navržen až na sjezdu, i to jsme už v minulosti zažili," řekl Sobotka. Spíše ale předpokládá, že kdyby se takový vyzyvatel našel, už by se prezentoval na krajských konferencích, což se zatím nestalo.
    V jihomoravské ČSSD se o návrhu na předsedu nevedly žádné bouřlivé diskuse, řekl ČTK šéf krajské ČSSD Zdeněk Dufek. Do funkce statutárního místopředsedy pak nominovali poslance Jeronýma Tejce. Sobotka je členem ČSSD ve Slavkově u Brna a Tejc v Brně.
    Někdejší první místopředseda, jihomoravský hejtman Michal Hašek, do nejvyššího vedení ČSSD, z něhož odešel po parlamentních volbách, nekandidoval. Hejtmana pověřili delegáti krajské konference přípravou strategie do krajských voleb v roce 2016, čímž nepřímo naznačili, že s ním v dalších krajských volbách počítají opět jako se svým jihomoravským lídrem. Hašek je předsedou Asociace krajů ČR a z titulu této funkce je proto automaticky členem nejvyššího vedení strany.
    V dalších třech krajích jsou nominace shodné. Na Sobotkovi se jednomyslně shodli ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku a také v Pardubicích. "Optickou" většinu pak získal v Hradci Králové. Prvním místopředsedou má být podle těchto organizací Chovanec.
    Místopředsedů má ČSSD standardně šest, ale po loňské rezignaci Haška a Zdeňka Škromacha má nyní strana čtyři místopředsedy. Sobotka počítá s tím, že po sjezdu bude mít sociální demokracie znovu šest místopředsedů. "Podle našich stanov by alespoň jedno toto místo měla obsadit žena," podotkl. K těm by mohla patřit ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová a náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Po dnešku mají podporu tří krajů.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Královéhradecký  

 » Kraje  » Pardubický  

 » Kraje  » Jihomoravský  

 » Kraje  » Vysočina