Kraj může založit společnost, jež převezme licenci na Grand Prix - Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Kraj může založit společnost, jež převezme licenci na Grand Prix

zdroj: archiv Metropolu

Brno | Jihomoravští zastupitelé dnes schválili možnost vzniku krajské společnosti, která by mohla v budoucnosti oficiálně zaštiťovat pořádání závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Společnost by...

 

od roku 2016 od promotéra šampionátu koupila licenci, za kterou místní Automotodrom doposud ročně platil více než 70 milionů korun.
    Pro záměr zřízení společnosti na pořádání Velké ceny hlasovalo 51 zastupitelů z pětašedesátičlenného zastupitelstva. "Po jednání se zástupci vlády je takovýto postup podmínkou pro poskytnutí peněz ze státního rozpočtu," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj to obdobně funguje i v jiných státech, například ve Španělsku, Francii nebo Itálii, kde jsou smlouvy vázané na veřejné subjekty, regionální vlády nebo jejich organizace.
    Ve společnosti s ručením omezeným by měli mít zástupce vedle kraje také vláda a město Brno. Na získání peněz pro zalistovací poplatek se totiž bude podílet jak vláda, tak kraj i město. Pro příští jubilejní 50. ročník kraj počítá s tím, že by vláda mohla dát 30 milionů, Brno deset milionů a nějaké peníze by mohli poskytnout podnikatelé. Zbytek by doplatil kraj.
    "Velká cena je významným sportovním podnikem a má velký sportovní a ekonomický přínos pro Brno, kraj i Českou republiku. V době konání závodu se zvýší obrat jihomoravské ekonomiky zhruba o miliardu korun, na odvody a daně jde zhruba pětina," informoval Hašek.
    Právě proto bude jednat i s podnikateli, aby na zalistovací poplatek přispěli. Bez Velké ceny by jim totiž klesly tržby. "Je velký rozdíl Grand Prix mít, nebo nemít," dodal Hašek.
    Jihomoravští zastupitelé se už dříve shodli na tom, že Velká cena dělá Brnu reklamu a bylo by škoda o ni přijít. Klára Liptáková z koaliční KDU-ČSL označila Grand Prix za rodinné stříbro Brna. Helena Sýkorová z opoziční KSČM uvedla, že ztrátou Velké ceny by Brno přišlo o tradici. Za dobrou reklamu považují závody i Jiří Crha z opoziční ODS nebo Irena Matonohová z TOP 09 a Nezávislých.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihomoravský  

 » Sport