Hejtman a poslanec Běhounek si též nechá obě funkce, plat poslance půjde na charitu - Vysočina - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Vysočina

Hejtman a poslanec Běhounek si též nechá obě funkce, plat poslance půjde na charitu

zdroj: archiv Metropolu

Jihlava | Hejtman Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek (za ČSSD) si ponechá obě funkce. Běhounek to dnes oznámil ČTK. Výhodou souběhu funkcí je podle něj snadnější jednání s poslanci a ministry. Jeho

 

rozhodnutí je proti doporučení strany, aby si vybral jen jednu z nich. V tom smyslu na Běhounkovo rozhodnutí reagoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle kterého je kumulace funkcí špatná.
    "Jsou to funkce, které by měly být zastávány na plný úvazek. Pokud někdo během dne 16-17 hodin dělá poslance, tak těžko může dělat stejně dobře hejtmana," míní Sobotka. Přiznal, že sociální demokracie nemá nástroje, jak to řešit. Chce však nadále prosazovat, aby se několik placených funkcí nekumulovalo v jedněch rukou.
    Běhounek prohlásil, že jako nečlen ČSSD vždy velmi loajálně dodržoval stanovy i rozhodnutí ústředního a krajského výkonného výboru, je ale přesvědčen, že jeho krok je naprosto správný. "Není v souladu s ústavou, pokud jsem k něčemu nucen. Navíc hejtman není ve vyjmenovaných funkcích neslučitelných s funkcí poslance," argumentuje Běhounek.
    Běhounek chce nadále pracovat ve prospěch Kraje Vysočina, který podle něj nepatří k "silným krajům", a zároveň si ponechá mandát poslance. "Protože není možné zříci se odměny za vykonávaný poslanecký mandát přímo ve sněmovně, převádím tyto finance na dokladovatelné podpory potřebným," sdělil.
    Může prý doložit, že rozdělil třem dětským domovům po 50.000 korunách a přispěl i dalším institucím. "Mohu to doložit, protože naše příspěvkové organizace musí s přijetím daru souhlasit. Žádný příjem z poslaneckého platu si nenechám," dodal Běhounek.
    Vedení ČSSD hejtmanům, kteří jsou zároveň poslanci, doporučilo, aby se do 26. dubna rozhodli pro jednu funkci. Týkalo se to pěti sociálně demokratických hejtmanů. Stejně jako Běhounek se rozhodl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Hejtmani Jihomoravského a Jihočeského kraje Michal Hašek a Jiří Zimola opustili Poslaneckou sněmovnu, ministr vnitra a poslanec Milan Chovanec se naopak vzdal postu plzeňského hejtmana.
    "Nebudeme problémy pana Běhounka a pana Novotného v sociální demokracii ztrácet příliš času. Je to věc jejich svědomí, jejich cti, jakým způsobem se vypořádají se závazkem, který na sebe před volbami přijali vůči voličům," reagoval dnes Sobotka.
    Běhounek prohlásil, že k vedení kandidátek k volbám byl třikrát osloven a vždy byl úspěšný. O politickou kariéru prý nikdy neusiloval a vyhrožování její ztrátou se mu nelíbí. "Osobně se mě to velmi dotýká a samozřejmě si z toho pro sebe udělám jednoznačné závěry," řekl Běhounek.
    Zároveň je však připraven, že o funkci hejtmana může přijít. Podle něj je možné, že tato situace povede krajské zastupitele k úvahám o personálních krocích. "Může nastat nová volba hejtmana. Zastupitelé mohou dojít k závěru, že mě bude chtít odvolat. Pokud tak učiní, zastupitelského mandátu se nevzdám," dodal hejtman.
    Nejsilnější opoziční klub v krajském zastupitelstvu tvořený sedmi členy KDU-ČSL podle svého zástupce Miroslava Houšky žádný návrh na případné odvolání současného hejtmana nepřipravuje. "Bude to ale velký nápor, který si na sebe pan Běhounek vzal, uvidíme, zda to vydrží," řekl ČTK Houška. Šéf zastupitelů za ODS Ota Benc označil Běhounkovo rozhodnutí za megalomanství nebo ztrátu soudnosti. Podle něj zatím není jasno, zda se klub ODS rozhodne navrhnout Běhounkovo odvolání. "Podle mě ale nemůže zvládnout pracovat naplno na takto důležitých postech a nemůže proto být dobrým hejtmanem," řekl Benc ČTK.
    Podle krajského šéfa ČSSD na Vysočině Petra Krčála bylo zásadní Běhounkovou podmínkou, aby se jeho nástupcem ve Sněmovně nestal Petr Zgarba, kterého voliči dvakrát při volbách vykroužkovali. "Bohužel nedošlo ke kompromisu. Je to jeho (Běhounkovo) rozhodnutí, které respektuji, ačkoli bych byl raději, kdyby si vybral jednu z funkcí," řekl Krčál ČTK. K případné další Běhounkově politické kariéře se podle Krčála bude vyjadřovat předsednictvo ČSSD a ústřední výkonný výbor.
    Běhounek v minulosti už několikrát prohlásil, že počká, jak se vzhledem k volebním výsledkům bude vyvíjet situace ve Sněmovně, a pak se rozhodne podle toho, co bude z jeho pohledu to nejlepší pro Kraj Vysočina. Ve sněmovních volbách získal na Vysočině nejvyšší počet preferenčních hlasů, zakroužkovalo ho 8020 voličů.

 

Běhounek pracuje v parlamentu, pro kraj, město, VZP i v nemocnici

 

Vizitka hejtmana a poslance Jiřího Běhounka (61), který dnes oznámil, že si v rozporu s doporučením ČSSD (za kterou kandiduje, ale není členem) ponechá obě funkce:
    Datum narození: 13. května 1952
    Současná funkce: hejtman Kraje Vysočina (od listopadu 2008), poslanec Poslanecké sněmovny (od října 2013), člen zastupitelstva Pelhřimova (od 1998), předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (od 2014), první místopředseda rady Asociace krajů, předseda regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod (od 2010)
    Vzdělání: vystudoval Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze (1976)
    Kariéra: od roku 1976 působí na ortopedii nemocnice v Pelhřimově, od roku 1986 do svého zvolení hejtmanem oddělení vedl jako primář; v letech 1996 až 2000 byl v pelhřimovské nemocnici náměstkem, nyní zde na malý úvazek působí v ortopedické ambulanci
    Působení v politice: v letech 1985 až 1989 byl členem KSČ, nyní je nestraník, dlouhodobě ale kandiduje za ČSSD; v roce 1998 byl na sociálnědemokratické kandidátce zvolen do pelhřimovského zastupitelstva (v letech 2002 až 2010 byl i radním) a též za ČSSD zasedl v roce 2004 v zastupitelstvu Kraje Vysočina, v obou zastupitelstvech působí dodnes; v loňských předčasných volbách byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny.
    Rodina: ženatý, má syna a dceru
    Ostatní:
    - Uznávaný ortoped, od roku 2001 působí jako vědecký sekretář České společnosti pro ortopedii a traumatologii (ČSOT).
    - Od roku 2008 je místopředsedou rady Asociace krajů, zároveň je předsedou komise rady pro informační technologie ve veřejné správě a předsedou komise pro zdravotnictví
    - Letos byl zvolen předsedou správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), dříve byl místopředsedou rady.
    - Jím vedená ČSSD sestavila po vítězných krajských volbách v roce 2008 jednobarevnou krajskou radu podporovanou komunisty. Zástupci KSČM poté zasedli v řadě nově vytvořených placených funkcí. Obdobná situace nastala po volbách v roce 2012, kdy v kraji vznikla menšinová vláda ČSSD s podporou KSČM; komunisté opět dostali placené funkce předsedů výborů a komisí.
    - K Běhounkovým zálibám patří zejména sport, je dlouholetým předsedou volejbalového oddílu v Pelhřimově (od roku 1984).

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Vysočina