Na Šumavě v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozí až 20letá povodeň - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

Na Šumavě v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozí až 20letá povodeň

Ilustrační foto

4. ledna 2022, 09.50 | Na Šumavě v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozí vystoupaní hladin na desetiletou až dvacetiletou povodeň. Kulminaci meteorologové předpokládají v noci na středu. Dnes před polednem se hladiny dostanou na třetí povodňový stupeň ohrožení. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

 

Vydra ráno překonala první stupeň povodňové aktivity v Modravě a Otava v Rejštejně na Klatovsku, za vzestupem hladin je déšť a tání sněhu.

 

"V povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy očekáváme výrazné vzestupy hladin s dosažením a překročením třetího stupně povodňové aktivity během dnešního odpoledne," uvedl ČHMÚ. Hladiny podle něj budou kulminovat v noci z úterý na středu. "Překročení stavu ohrožení může být výrazné až o několik desítek centimetrů. Hrozí dosažení povodně o době opakování deset až 20 let," dodal ČHMÚ.

 

Třetí povodňový stupeň meteorologové očekávají zejména v Rejštejně a v Sušici na Klatovsku. "Předpokládáme, že hladina bude kulminovat ve druhé polovině dnešního dne," uvedla Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu. Rejštejnem a Sušicí protéká Otava, která vzniká soutokem řek Křemelná a Vydra. Štěrbová uvedla, že níže po řece už Otava nebude hladina stoupat tak vysoko. V jihočeských Katovicích hydrologové předpokládají maximálně druhý stupeň povodňové aktivity a v Písku první povodňový stupeň.

 

Na Šumavě prší od pondělí. Štěrbová uvedla, že dnes odpoledne se srážky změní ve sněhové. V současnosti se teploty na Šumavě pohybují lehce na nulou, ale postupně se ochladí. "Na vrcholcích nejvyšších hor stále zůstává sníh, který postupně odtává. Například na Plechým je ho pořád kolem 40 centimetrů," řekla.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský