V autobusech v Budějovicích a Táboře o první pomoci - Jihočeský - Český Metropol

Jihočeský

V autobusech v Budějovicích a Táboře o první pomoci

zdroj: Radek Šíma

Jihočeský kraj | Se stručným návodem na poskytnutí první pomoci se mohou nově seznámit cestující v MHD v Českých Budějovicích a Táboře. Samolepky s touto tématikou, doplněné navíc číslem 155 na zdravotnickou...

 

záchrannou službu, se ve vozech poprvé objevily v pondělí 24. srpna.   
„Jedná se o velice stručný návod pro laickou veřejnost, jak postupovat při zástavě srdeční činnosti s upozorněním na tísňovou linku 155,“ upřesnil ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (ZZS JčK) Marek Slabý s tím, že si občané během jízdy městskou dopravou mohou zopakovat nejdůležitější úkony při poskytování první pomoci – identifikaci zástavy srdce, aktivování zdravotnické záchranné služby a zahájení nepřímé masáže srdeční. „Vše je vyvedeno na dvou velmi názorných obrázcích, které si každý zapamatuje i během krátké cesty do práce, na nákup, nebo za zábavou a snadno si je vybaví i ve stresu,“ dodal Slabý.
Když se projekt osvědčí, osloví i dopravce v jiných městech
Umístění samolepek do vozů MHD připravila a realizovala Česká resuscitační rada a ZZS JčK s podporou Jihočeského kraje – svého zřizovatele. Zmínit je třeba i vstřícný přístup Dopravního podniku České Budějovice a táborské společnosti COMETT PLUS. 
„Takováto situace, kdy se budeme muset zmobilizovat a budeme muset pomoci někomu v našem okolí, může jednou potkat každého z nás. V takovém případě je důležité vědět, jak se má člověk zachovat a hlavně to zvládnout psychicky. Naším cílem je vždy zajištění kvalitní lékařské péče a první pomoc v tom hraje nedílnou roli, proto tento projekt jednoznačně vítáme a podporujeme,“ uvedla první náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.  
Slabý dále řekl, že pokud se tento nápad setká s příznivou odezvou, chtěli s ním iniciátoři oslovit i dopravce v ostatních městech na jihu Čech.

Zdroj: Radek Šíma

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Jihočeský