Tip na víkend: Navštivte běžně nepřístupný Semlerův byt od Adolfa Loose v Plzni - Plzeňský - Český Metropol

Plzeňský

Tip na víkend: Navštivte běžně nepřístupný Semlerův byt od Adolfa Loose v Plzni

zdroj: 2media.cz

Plzeň | Každý z interiérů, které v Plzni vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos, se pyšní nejen prvotřídním designem, ale skrývá v sobě také jedinečný příběh. Podobně je tomu také v případě veřejnosti běžně...

 

nepřístupného, bývalého bytu továrníka Huga Semlera v Klatovské ulici č.19, který bude mimořádně otevřen v sobotu 22. dubna. Z kdysi přepychového bydlení, pro které Loos navrhl překrásný hudební salon obložený mramorem fantastiko, se staly kanceláře. Rodina Huga Semlera byla nucena před druhou světovou válkou uprchnout před nacisty z Čech. V průběhu druhé světové války zde sídlilo místní velitelství wehrmachtu, poté dům využívala Československá armáda. Interiér nebyl doposud rekonstruován, a tak se návštěvníkům otevírá pouze výjimečně. 
 
V sobotu 22. dubna se uskuteční komentované prohlídky v termínech 10:00, 10:45, 11:30, 12:15, 14:00, 14:45, 15:30 a 16:15. Komentovaná prohlídka trvá 30 minut.
Vstupenky v ceně 50 korun je nutné zakoupit předem, a to buď  online prostřednictvím webu www.adolfloosplzen.cz nebo v Turistickém informačním centru na náměstí Republiky vedle radnice. Vzhledem k tomu, že objekt doposud nebyl rekonstruován, prohlídky jsou nepřístupné dětem do 12 let. Interiér  není bezbariérový, nedoporučuje se tedy vstup osobám se sníženou schopností pohybu.
 
Další možnost navštívit v letošním roce tyto mimořádné prostory bude 6. 5., 17.6., 9. 9. a 28. 10. 2017.
 
Více informací o bytu rodiny Huga Semlera 
Rodina Semlerových obývala dům na dnešní Klatovské třídě 19. V přízemí se nacházely reprezentativní a úřední prostory firmy. První patro zaujímal rozlehlý byt podnikatele Semlera a byt ve druhém patře se pronajímal.
Do dnešních dní se zachovalo jádro interiéru s jídelnou, salonem a hudebním salonkem. Právě hudební salonek je prokazatelně Loosovou prací, navrhl jej mezi lety 1931–1932 pro ženu Hugo Semlera. Další dvě místnosti byly vytvořeny v loosovském stylu. Místnost přísně udržuje princip symetrie, stěny jsou obloženy mramorem typu „fantastico“ se zvláštním černobílým žilkováním, připomínajícím nejrůznější fantaskně vyhlížející bytosti. V průčelí salonku nechybí ani krb a zrcadla v nikách mramorové stěny. Od sousedního obývacího pokoje je hudební salonek oddělen prosklenými posuvnými dveřmi, umožňujícími rozšířit prostor.
Během druhé světové války byl interiér využíván německým vojenským velitelem města Plzně Georgem von Majewskim. Uvnitř salonu sousedícím s hudebním salonkem byla rovněž podepsána kapitulace plzeňské posádky wehrmachtu. Hned po podpisu dokumentu se zde Georg von Majewski před zraky všech přítomných zastřelil.
Po skončení války až do roku 1993 využívala dům včetně interiéru od Adolfa Loose Československá (později Česká) armáda. V současné době proto probíhají jednání o převodu domu na město Plzeň. Dům s interiérem dosud čekají na zrestaurování, v současné době je veřejnosti běžně nepřístupný.
 
DALŠÍ INFORMACE POSKYTNE
Magdaléna Soukupová,   +420 378 937 966
Alice Titzová, mediální servis 2media.cz, , + 420 724 258 661

Zdroj: Alice Titzová

zdroj: 2media.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Bydlení  

 » Kraje  » Plzeňský  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

36.9%

 

Ne

37.2%

 

Zlepšuje se to

26%