Senát schválil zrušení Vojenského újezdu Brdy, zbývá podpis Zemana - Plzeňský - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Plzeňský

Senát schválil zrušení Vojenského újezdu Brdy, zbývá podpis Zemana

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Senát podle očekávání schválil zrušení Vojenského újezdu Brdy, který armáda považuje za nepotřebný. Novelu, jež má zmenšit i další výcvikové prostory, po dnešním souhlasu horní komory dostane k...

 

podpisu prezident Miloš Zeman.
    Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) návrh obhajoval s tím, že brdský újezd, který je určen k výcviku dělostřelectva, je s ohledem na své území málo využitelný. Dělostřelci podle Stropnického budou využívat posádkové cvičiště o rozloze 560 hektarů poblíž Jinců.
    Armáda podle ministra tímto krokem ušetří 70 milionů korun. Stropnický zdůraznil, že armáda nepotřebuje újezdy dimenzované pro 115.000 vojáků, když nyní jich je 21.000. Zbývající výcvikové prostory budou plně využity, dodal.
    Proti zrušení se staví Středočeský kraj. Jeho hejtman Miloš Petera (ČSSD) v dnešním stanovisku pro ČTK znovu zapochyboval o tom, že bude včas dokončena pyrotechnická očista území. Obává se také developerské činnosti a znečištění vodních zdrojů. Petera poukázal také na změny hranic mezi Středočeským a Plzeňským krajem, kterému má připadnout třetina brdského území.
    Právě zmenšení rozlohy Středočeského kraje je podle ministra hlavním důvodem nesouhlasu představitelů kraje. Stropnický ale poznamenal, že hranice obou regionů se zákonem dostanou do svých původních historických podob. V tomto smyslu je zákon podle ministra "odstraněním anachronismu". I v Senátu byli kritici předlohy v drtivé menšině - pro hlasovalo 33 ze 37 přítomných senátorů.
    Podle plzeňského hejtmana Václava Šlajse (ČSSD) připadla Plzeňskému kraji historická území, která mu patřila osm století a obcím se vrátí zpět po 65 letech. "Ctíme, že to bude chráněná krajinná oblast. Kraj ani obce nechtějí v Brdech žádné developerské projekty a ani nepředpokládám, že by je připravovaly," uvedl Šlajs. Náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD) dodal, že v žádném případě nejde o souboj mezi Plzeňským a Středočeským krajem. Deset brdských obcí na území Plzeňského kraje se nyní podle něj bude mít možnost dále rozvíjet, posílí turistický ruch a bude možné řešit problémy v povodí Klabavy, kde vzniknou vodohospodářské stavby proti velké vodě. "Pro nás je nyní důležité, abychom se domluvili se Středočechy na vzniku CHKO a aby se území využilo k prospěchu občanů obou krajů," řekl Grüner.
    Armáda tvrdí, že újezd bude zbaven munice do konce roku 2017 tak, jak to stanoví plán. Ochrana přírody má být zaručena tím, že den po zrušení újezdu bude v Brdech vyhlášena chráněná krajinná oblast. Po zrušení újezdu vznikne na jeho území na počátku příštího roku šest nových obcí, které budou v letech 2016 a 2017 dostávat dvojnásobek částky, jež by jim jinak připadla z rozpočtového určení daní.
    Pokud bude návrh zákona platit, uvolní se asi 42.000 z celkové rozlohy zhruba 129.600 hektarů vojenských újezdů. Hranice změní újezdy Boletice, Březina, Hradiště a Libavá.
    Zrušení újezdu bylo posledním rozhodnutím senátorů na jejich lednové schůzi. K další se v návaznosti na jednání Sněmovny budou moci sejít nejdříve koncem února.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Středočeský  

 » Kraje  » Plzeňský