Město Ústí nad Labem se kvůli kamenolomu Mariánská skála soudí se státem - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Město Ústí nad Labem se kvůli kamenolomu Mariánská skála soudí se státem

Ilustrační fotografie

20. dubna 2022, 07.35 | Ústí nad Labem 19. dubna (ČTK) - Město Ústí nad Labem se soudí se státem kvůli tomu, že ministerstvo životního prostředí údajně povolilo kamenolomu Mariánská skála další těžbu. Primátor Petr Nedvědický (ANO) novinářům řekl, že se kamenolom měl rozšířit na pozemky města. Technický ředitel společnosti Kámen Zbraslav, pod niž ústecký povrchový důl patří, Pavel Batěk, ČTK řekl, že kamenolom ministerstvo žádal pouze o stanovení chráněného ložiskového území.

 

"Lom požádal ministerstvo o možnost povolení těžby budoucí v území, ale území patří městu. Je hezké, že o to lom požádal a že ministerstvo ve svém prvním podání mu toto schválení dalo, ale město nebylo přizváno ani jako účastník," řekl Nedvědický.

 

Město proto nejprve rozhodnutí ministerstva napadlo a poté podalo správní žalobu. "Protože se domníváme, že město nemůže být zbaveno svých práv. Nemůže existovat rozhodnutí jakéhokoli státního úřadu, které by zmenšovalo právo města, a rozhodovalo, že bude prohlášena část majetku, který nepatří lomu nebo komukoli jinému, bez svolení vlastníka," doplnil primátor. "Soudíme se se státem o tom, že rozhodnutí bylo protiprávní. Město v žádném případě nepodporuje rozšíření lomu a pokračující práce v tomto lomu," dodal Nedvědický.

 

Lom se podle Baťka držel horního zákona. "Účelem stanovení chráněného ložiskového území je ochrana nerostného bohatství v majetku státu, neboť výhradní ložisko je majetkem státu bez ohledu na to, kdo je majitelem pozemku nad ložiskem," uvedl. Stanovení chráněného ložiskového území podle něj neznamená povolení těžby ani ho nepředjímá. "V lednu 2021 bylo ve věci svoláno místní šetření, na které se bohužel nikdo z magistrátu nedostavil," podotkl ředitel. O měsíc později ministerstvo svým rozhodnutím stanovilo chráněné ložiskové území na části ložiska kamenolomu Mariánská skála, které magistrát napadl.

 

"Dle mého názoru jde o nedorozumění způsobené neznalostí správních procesů horního práva a jejich praktického významu. Je mi líto, že jsme neměli příležitost tuto problematiku pracovníkům magistrátu podrobněji přiblížit," řekl Batěk. Podle něj rozhodnutí ministerstva zaručuje, že na daném území nevznikne nic, co by v budoucnu zamezilo možnost ložisko v případě potřeby využít. "Technicky vzato se jedná v podstatě o stavební uzávěru. Ta samozřejmě neomezuje rekreační využití plochy tak, jak je v současné době zakreslena v územním plánu," uvedl ředitel. Zda chce kamenolom o využití ložiska do budoucna usilovat, zatím podle něj není jasné.

 

Ředitel odhaduje, že kamenolom Mariánská skála bude pokračovat v hornické činnosti za momentálních podmínek zhruba osm až 12 let. Hlavními odběrateli jsou STRABAG Rail, N+N Litoměřice, Viamont service a Metrostav. Téměř 40 procent kameniva je z lomu odváženo po železnici.

 

"Mrzí nás, že město Ústí nad Labem téměř nevyužívá kamenivo z lomu Mariánská skála a namísto toho jej dováží z lomů vzdálených desítky kilometrů, i přestože naše kamenivo prokazatelně splňuje požadované parametry. Tento dovoz tak značně zbytečně prodražuje jakoukoli stavební investici města," uvedl ředitel.

 

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Kraje  » Ústecký  

 » Aktuality