Ústí n. L. má nový výstražný a informační systém, stál víc než 30 milionů Kč - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Ústí n. L. má nový výstražný a informační systém, stál víc než 30 milionů Kč

Ilustrační foto

5. ledna 2022, 14.19 | Ústí nad Labem má nový výstražný a informační systém obyvatelstva (VISO). Stál více než 30 milionů korun, z toho přes 20 milionů korun pokryla dotace. Město se na nákladech podílelo zhruba devíti miliony korun. Systém je plně digitální a detekuje například i zvýšení vodní hladiny či případný únik nebezpečné látky ze Spolchemie. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení samosprávy a tvůrci systému.

 

"Vybudovali jsme rádiovou obousměrnou digitální síť po celém městě. Infrastruktura je autonomní, není závislá na mobilních operátorech, a navíc je zálohovaná na 72 hodin. Při nějakém výpadku, blackoutu, tento systém bude po dobu 72 hodin nadále funkční," uvedl Josef Kutil, obchodní manažer společnosti Colsys, která systém dodala. Systém se podle něj dá využít například při varování před požáry, explozemi, vichřicemi či výpadky proudu. Dále ho lze využít při evakuaci nebo v případě teroristickém útoku. Ohlásit lze jeho prostřednictvím i oznámení o pohřešovaných dětech. VISO je napojený na hasičský záchranný sbor, který také vysílá zkušební signály každou první středu v měsíci a je možné z něj promlouvat k občanům z operačního střediska městské policie v centru města.

 

Ve městě bylo nainstalováno 681 hlásičů a 1731 reproduktorů. Strážníci dostali ještě čtyři mobilní sirény, se kterými mohou vyjet do míst, která nejsou plně ozvučena. Kromě toho je součástí systému i srážkoměr, jenž upozorní obyvatele města na případné nebezpečí SMS zprávou. "Zpráva přijde do krizového štábu, který vyhodnocuje situaci a poté vyšle zprávy. Dokonce to jde tak, že zpráva nemusí jít do celého města, které je pokryto hlásiči, ale může to jít tam, kde je ohrožení," řekl novinářům náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS). Časem se podle něj jednotlivá hlášení budou automaticky objevovat na webu města.

 

Osm LED výstražníků je umístěno kolem Spolchemie. "To není standardní věc pro města, to realizujeme například pro průmyslové areály, ale protože 'Ústí a Spolchemie spolu žijí', tak je to jedinečná a unikátní věc," doplnil Kutil. Výstražníky v případě havárie spustí operační středisko městské policie.


Původní systém byl zastaralý, měl 291 hlásičů a fungoval na analogovém signálu.

 

Jedním z měst, které disponuje stejným systémem jako Ústí, je například Olomouc. Vybudování systému tam stálo 67 milionů korun, z toho 70 procent pokryla dotace. "Dostali jsme se v podstatě do 'první ligy' měst vybavených takovýmto zařízením. Pokud vím, tak těch měst je v řádu jednotek v rámci celé republiky," řekl ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO).

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Ústecký  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření