Sbírka ústeckého muzea se rozšířila o předměty připomínající výrobu likéru - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Sbírka ústeckého muzea se rozšířila o předměty připomínající výrobu likéru

23. prosince 2021, 09.19 | Sbírka ústeckého muzea se tento týden rozšířila o více než stoleté památky připomínající výrobu v likérce v Krásném Březně, včetně připomínek na legendární Starou mysliveckou. Muzeum nové exponáty získalo darem od někdejšího pracovníka podniku. V tiskové zprávě o tom ČTK informoval historik muzea Martin Krsek.

 

"Pracoval jsem v likérce jako podnikový právník a vedoucí sekretariátu podnikového ředitele v 70. a 80. letech. Kolegové věděli, že mě zajímá historie, a tak jsem od nich postupně dostal několik drobností, které se v továrně dochovaly ještě z předválečných časů," komentoval původ daru Vladimír Fiala. Přinesl dva ceníky, které ilustrují dobové výrobky nejen cenou, ale také barevným vyobrazením i textovým popisem. Nejstarší je v němčině a lze ho datovat mezi léta 1895 a 1906, kdy měla 'Továrna na likéry - dříve Bratři Eckelmannové' právní formu akciové společnosti.

 

"Otištěné medaile z výstavní prezentace datum vydání ještě zužují po roce 1898, kdy obdržela firma ocenění na veletrhu v Terstu. V obsahu nechybí typická etiketa s myslivcem pod názvem Alter Korn, litr za 1,7 koruny. Kuriozitou je alkoholický nápoj Radfaher Record, který dle popisu přináší přehřátým a unaveným cyklistům ochlazení a přiliv energie," uvedl Krsek. Druhý ceník pochází také ještě z dob Rakouska-Uherska, je česky a vznikl mezi lety 1906 až 1912. To prozrazuje změna právní formy na společnost s ručením omezeným. "Ústecká likérka byla první v monarchii, která s. r. o. použila. Na obálce dominuje vyobrazení Klášterního tajemství, Myslivec v pořadí druhý pod názvem Stará žitná je tu prezentován jako 'dietetický prostředek - lékařsky co nejlépe doporučen',“ doplnil Krsek.

 

K ceníkům ještě patří katalog výrobků z období mezi světovými válkami, který je také v češtině. Ukazuje posun ve vývoji názvu myslivce, který je tu sice opět označen jako Stará žitná, ale s dovětkem Myslivecká. Ani jednu z publikací dosud muzeum nemělo. Součástí daru je také papírový sáček s českou reklamou na Klášterní tajemství a německý reklamní tisk z období Sudetské župy konkurenčního výrobce lihovin J. E. Püschnera z Libouchce. Jediným 'nepapírovým' předmětem v kolekci je razítko s podpisem majitele likérky Fritze Wolfruma, který společnost řídil od roku 1895.

 

Výroba lihovin založená bratry Eckelmannovými v Krásném Březně roku 1847 skončila v roce 2012, kdy se spojil tradiční ústecký producent s Prostějovskou Starorežnou a přestěhoval veškerou výrobu do Prostějova. V původním historickém továrním areálu z roku 1859 sídlí dnes už jen vedení společnosti.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kultura  

 » Kraje  » Ústecký  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření