Kvůli dotaci divadlu Amulet v Ústí bylo podáno trestní oznámení - Ústecký - Český Metropol

Ústecký

Kvůli dotaci divadlu Amulet v Ústí bylo podáno trestní oznámení

zdroj: commons.wikimedia.org

Ústí nad Labem | Ústecká policie obdržela trestní oznámení v souvislosti s dotací pro nové divadlo Amulet. ČTK to řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Zastupitelé schválili spolku, který vznikl na konci...

 

července a do rejstříku byl zapsán 29. srpna, dotaci na léta 2015 až 2018. Každý rok divadlo dostane šest milionů korun. Divadlo sídlí v domě, který spoluvlastní člen rady města Pavel Dlouhý (ČSSD). Radní už dříve řekl, že spolku poskytl sídlo jen dočasně.
    "Trestní oznámení jsme přijali v pondělí večer," řekla ČTK Hyšplerová. Na policii se obrátil lídr hnutí PRO!Ústí Martin Hausenblas a další dva lidé kvůli podezření z porušování povinností při správě cizího majetku. "Jde o naprosto bezostyšné tunelování veřejných prostředků za bílého dne," řekl ČTK Hausenblas.
    Divadlo Amulet by mělo od října působit v budově bývalého Činoherního divadla ve čtvrti Střekov. Žádost o dlouhodobé financování dostali zastupitelé až na svém jednání. Zástupci divadla v ní uvádějí, že nabídnou rozličná představení pro děti. Opoziční zastupitelé kritizují i to, že divadlo nedodalo žádný dramaturgický plán a dotace byla schválena na základě dvoustránkové žádosti.
    Podle veřejně dostupných dokumentů vzniklo divadlo na konci července, v rejstříku se objevilo minulý týden. Sídlo má v bytovém domě v ulici Králova výšina. Jedním z majitelů domu je radní a dvojka kandidátky ČSSD pro podzimní komunální volby Pavel Dlouhý, vyplývá z katastru nemovitostí. "Dlouhý tvrdí, že spolku poskytl sídlo jen dočasně. "Bylo to na dobu nezbytně nutnou, než dojde k přemístění sídla tohoto divadla do budovy ve Varšavské ulici (bývalé Činoherní divadlo). Není v tom třeba hledat žádné senzace. Byla to pouze výpomoc tomuto dobrému projektu a dobrému záměru," řekl už dříve ČTK. Jedním ze zakladatelů spolku je i kandidát ČSSD do zastupitelstva městského obvodu Ústí nad Labem - Neštěmice Jan Tříska.
    Vedení města v tiskovém prohlášení uvedlo, že dotace bude podléhat přísnému vyúčtování. Zpochybňování projektu Amulet přičítá předvolební kampani. "Útoky na adresu rodícího se divadla Amulet a účelové spekulace jsou dalším příkladem agresivní volební kampaně, která má za cíl za každou cenu očernit současné vedení města před nastávajícími komunálním volbami," uvedla radnice v prohlášení.
    Spolek Amulet má částečně zaplnit mezeru po Činoherním divadle, které spěje k zániku. Další představení radnice přiveze do Severočeského divadla opery a baletu, kde by měla hostovat pražská a regionální divadla. Bývalý soubor Činoherního divadla přešel do spolku Činoherák Ústí. Na konci září by měl odehrát první premiéru v budově bývalého kina Hraničář.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Kraje  » Ústecký