Lukáš Konečný bez boxu asi dlouho nevydrží - Ústecký - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Ústecký

Lukáš Konečný bez boxu asi dlouho nevydrží

zdroj: archiv Metropolu

Ústí nad Labem | V boxerském ringu strávil Lukáš Konečný přes dvacet roků. V červenci mu bude šestatřicet. Konec kariéry avizoval dlouho dopředu a po nedávném zápase o titul mistra světa s Peterem...

 

Quillinem svému slibu dostál. Lukáš podle očekávání svému favorizovanému soupeři podlehl, ale stalo se tak se ctí. Americký tisk i světový šampionán sám vysekli českému boxerovi poklonu. S bohatou kariérou zahrnující tituly mistra Evropy i světa se rozloučil na úrovni. Definitivně?


Zápas proti Peteru Quillinovi byl skutečně na sto procent poslední ve vaší kariéře? Mnozí fanoušci by vás ještě rádi viděli v ringu.
Neříkám, že byl poslední na 100 procent, ale mám nějaké zdravotní problémy a pokud se někdy do ringu vrátím, nebude to dříve než za dva roky. Potřebuji si také od boxu odpočinout. I kdybych se však náhodou vrátil, jistě to nebude na takové úrovni jako doposud.

V jednom rozhovoru jste řekl, že jste už absolvoval těžší zápasy než s Quillinem. Který z nich byl nejtěžší?
To nejde přesně říct. Těžkých duelů jsem měl opravdu hodně. V tom s Quillinem bylo více méně jasné, že vyhraje a já si to takzvaně hlídal. Nejhorší a nejtěžší jsou ty duely, které jsou velmi vyrovnané, a vy bojujete o výhru do poslední vteřiny. Třeba jako můj duel s Jimmy Colasem.

Jaké jsou nejdůležitější vlastnosti pro úspěch v profesionálním boxu?
Psychická odolnost, velká vůle.

Vzpomenete si na nejdůležitější okamžiky své kariéry?
Bylo jich víc, těžko vyzdvihovat něco konkrétního, ale v amatérském ringu jistě dvakrát  bronz na mistrovství světa a účast na olympiádě. Nejúspěšnější část své kariéry jsem strávil v  profiboxu  a mezi nejdůležitější události mé kariéry určitě patří zisk titulu prozatímního mistra světa a titul mistra Evropy.

Řekl jste si někdy po zápase, že tohle nemáte zapotřebí? Jak dlouho trvá boxerovi, než po těžkém mači zregeneruje a dostane chuť znovu vstoupit do ringu?
Říkal jsem si to spíše před zápasem, kdy se omezujete v jídle, trpíte žížní a k tomu makáte jak divej. Po zápase jen tehdy, když vás poškodili rozhodčí. I po těžkém zápase jsem do týdne opět fit a mohu trénovat naplno.
 
Kterých soupeřů jste si nejvíce vážil a proč?
Zrovna i ten poslední - Peter Quillin mě velmi mile překvapil. Choval se naprosto přátelsky, férově sportovně. To jsem od mistra světa a Američana opravdu nečekal, musím před ním smeknout.

Kteří ze soupeřů, které jste během kariéry v ringu potkal, byli nejvíce nepříjemní?
V amatérském ringu jistě rumunský boxer Simeon Dorel, prohrál jsem s ním snad třikrát. Byl to mistr světa i Evropy a na jeho styl jsem nikdy nenašel zbraň. V profiringu nebyl nikdo, kdy by mi v tomto směru utkvěl v paměti.

Jakou roli hraje v boxu výška sportovce a délka paží? Jsou právě tyto okolnosti nejpodstatnější, proč Quillin zápas vyhrál?
Na každého lze vymyslet styl. Mě většinou vyhovují větší soupeři, protože je to skoro každý můj sok a já jsem si na to již zvykl. Nebyl to tedy jistě hlavní důvod mé prohry.

Jaký je rozdíl v úrovni lehké střední a střední váhy?
Jde hlavně o sílu. I když to jsou pouhé tři kilogramy je to v ringu velmi znát.

Které z organizací profesionálního boxu považujete za prioritní? Pro laickou veřejnost je tento sport dost nepřehledný, když má několik mistrů světa současně. Co brání sjednocení profi boxu pod jednu federaci a myslíte si, že by to boxu prospělo?
Prioritní jsou čtyři organizace - WBA, WBC, WBO a IBF. Neviděl bych mezi jejími tituly rozdíl. Potom je s malým odstupem organizace IBO a zbylé jsou již velmi nepodstatné. Myslím si, že tento systém je více méně optimální a pokud by byla jen jedna z organizací, nebylo by to dobře. Je to byznys jako vše ostatní.

Kdo, kdy a proč vám dal přezdívku Chirurg?
Nevím, začalo se to používat a uchytilo se to. Mám však pocit, že to bylo po jednom z pořadů na TV Nova.

Nemohou být tím důvodem chirurgicky přesně mířené údery na nejcitelnější místa na tělech soupeřů?
Kdepak, je to myšleno trochu ironicky ... Důvodem jsou údery, které dávám často na žebra soupeřům a relativně často pak odcházejí z ringu se zlomeným žebrem.

Vidíte u nás nějaké následovníky, kteří mají reálnou šanci v dohledné době boxovat o     
nejvyšší pocty?

Bohužel nevidím. Budu však rád, když se pletu. Ale asi to nějaký ten rok potrvá ...

Čím se chcete zabývat za týden, za rok, a kde se vidíte za deset let?
Rozhodně chci zůstat u boxu. Mám však obavy, zda se jako trenér, manažer a promotér dokážu uživit. Proto se již delší dobu snažím podnikat a s kamarádem provozujeme dvě restaurace.  Zatím to není na velký výdělek, ale doufám, že jednou mě to bude živit a box bude jen můj koníček. Prostě se budu mládeži věnovat zadarmo ... zatím to nejde.

Zdroj: Manfred Strnad

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Sport  

 » Kraje  » Ústecký