Bez textilu by nebylo oděvu - Liberecký - Český Metropol

Liberecký

Bez textilu by nebylo oděvu

zdroj: Liberecký kraj

Liberec | Textilní průmysl má na severu Čech dlouholetou tradici. Připomněl ji Spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec, který uspořádal ve spolupráci s Technickou univerzitou, Fakultou textilní a Střední...

 

průmyslovou školou textilní soutěž pro základní a střední školy v textilní a oděvní tvorbě s názvem „Oděv a textil, Liberec 2017 aneb Bez textilu by nebylo oděvu“.
 
Záštitu nad akcí udělil náměstek hejtmana Petr Tulpa, pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti a radní Květa Vinklátová, pověřená řízením resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Všichni účastníci v průběhu celé soutěže dodržovali jednotné pravidlo: za tři minuty předvést svou kolekci na hudbu dle vlastního výběru. Jako první se do zápolení o ceny vrhly s kolekcemi na téma „Tvoříme z textilu“ základní školy. Cenu pro vítěze si do Lomnice nad Popelkou odvezl kolektiv žákyň Základní umělecké školy za kolekci „Kytice“.
 
„Bývalé Československo bylo textilní velmocí. A také Liberecký kraj měl v tomto oboru velmi dobré postavení.  Je velká škoda, že se nepodařilo udržet alespoň částečně textilní průmysl při životě. Nyní máme v republice jen několik textilek a většina se věnuje technickým textiliím. Přitom koupit v obchodě kvalitní látku je skoro zázrak. A co se týče šití, na každé vesnici bývala švadlena. To už dnes není. Na tyto obory hlásí minimum dětí. Jsem ale přesvědčena, že renesance tohoto řemesla přijde. Akce jako soutěž Oděv a textil, Liberec 2017 zvedají jeho prestiž,“ řekla Květa Vinklátová.
 
Střední školy se mohly zapojit do čtyř kategorií. Zajímavou kategorií pro ně byla rozhodně „JITKA KLETT - Multikulturalismus v oděvní tvorbě“, kde hlavní cenou je účast na Fashion Week v Košicích a módní přehlídka na Pražském hradě. Tuto cenu si za kolekci „Respect“ vysloužila Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary.
 
Kromě cen vítězům v jednotlivých kategoriích byly předány i zvláštní ceny, a to i cena Libereckého kraje v podobě krejčovské panny. „Nebylo vůbec jednoduché udělit jen tři ceny. Všichni mladí tvůrci představili krásné kolekce. Dvě ocenění Libereckého kraje nakonec získala Pavlína Bálitnová a Norbert Engeľ ze SOŠ podnikania Prešov, u jejichž kolekcí jsem ocenila spojení tradiční ruční práce v podobě výšivek a aplikací s moderním pojetím návrhů. Třetí cenu získala Střední škola ze Strážnice za kolekci Spektrum barev, která nabízela velké množství kombinací jednotlivých částí kolekce,“ komentovala akci radní Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Zdroj: Liberecký kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký