Číňané obdivovali liberecký dům pro seniory - Liberecký - Český Metropol

Liberecký

Číňané obdivovali liberecký dům pro seniory

zdroj: Liberecký kraj

Liberecký kraj | Otázka, jak se kraj stará o své seniory, nejvíc zajímala čínskou delegaci při její návštěvě v Liberci v pondělí 25. září. Zástupci Čínské lidové politicko-poradní konference vedle debaty v Evropském...

 

domě s náměstkem hejtmana pro sociální resort Pavlem Svobodou absolvovali také prohlídku Domova seniorů v libereckém Františkově.
 
Jak připomněla čínská strana, v jejich zemi žije zejména v malých vesnicích mnoho seniorů, kteří nedostávají ani důchod a ani jiné sociální dávky. Musejí proto pracovat až do smrti. Čínská vláda se snaží tyto nerovnosti mezi městy a vesnicemi postupně narovnat. Proto se delegace zajímala v Liberci o všechny formy sociální podpory, včetně podpory v nezaměstnanosti. „Pro nás v Čechách a na Moravě je nemyslitelné, že by stát, kraje a obce nechaly své občany v nouzi zcela bez pomoci. Zabezpečení základních životních potřeb obyvatel, nejen seniorů, ale i mladých rodin nebo těch, kterým hrozí sociální vyloučení, tak patří i mezi priority Libereckého kraje. Samozřejmě, pokud o pomocnou ruku dotyční lidé stojí,“ zdůraznil náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda. 
 
Spolu s úřednicemi sociálního odboru přiblížil náměstek Svoboda zástupcům čínské konference, jak má Česká republika nastavený důchodový systém, a jaké sociální služby mohou například právě méně pohybliví a méně soběstační senioři využívat, aby mohli co nejdéle zůstat žít doma. Podrobně rovněž vysvětlil, jakou úlohu dnes plní domovy pro seniory. Čínskou delegaci doprovodil Pavel Svoboda na prohlídku Domova seniorů v libereckém Františkově. Hosté si prohlédli pokoje, sociální zázemí, společné prostory i okolí domova seniorů. Byli nadšení. V závěru krátkého setkání vyslovili přání, aby si náměstek Pavel Svoboda udělal čas a přiletěl do Číny, aby mohl o tuzemském rozvinutém sociálním systému informovat další členy čínské politicko – poradní konference a zástupce jednotlivých regionů této nejlidnatější země světa.

Zdroj: Liberecký kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Liberecký