Středočeští záchranáři sdílejí vrtulník pražské záchranky - Středočeský - Český Metropol

Středočeský

Středočeští záchranáři sdílejí vrtulník pražské záchranky

zdroj: Středočeský kraj

Praha | Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje má od dubna vrtulník. Tedy jeho polovinu. Po mnoha jednáních byla koncem března podepsána primátorkou hlavního města Prahy Adrianou Krnáčovou a...

 

hejtmanem Středočeského kraje Milošem Peterou smlouva o spolupráci středočeské a pražské záchranky, ve které je zakotvena dohoda o sdílení vrtulníku letecké záchranné služby a spoluúčasti na jeho provozování. 
„Středočeská záchranka v případě potřeby doposud nejčastěji vyžívala služeb pražské letecké záchranné služby a její vrtulník tak vzlétal zhruba z 80 procent k zásahům ve Středočeském kraji. Protože Středočeši vzhledem k časovému přínosu leteckou záchranku potřebují častěji než obyvatelé Prahy, dohodli jsme se s vedení hlavního města na změnách fungování a režimu provozu vrtulníku,“ řekl hejtman Petera.
Vrtulník pražské záchranky, který středočeská záchranka dosud využívala, provozuje policie na základě smlouvy s Ministerstvem zdravotnictví a pražská záchranná služba zajišťovala na své náklady zdravotnický personál letecké záchranky včetně zdravotnického materiálu. „Nyní se středočeská záchranka bude podílet na úhradě poloviny těchto nákladů,“ poznamenala radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová s tím, že díky této dohodě bude v kompetenci středočeské záchranky přímou linkou aktivovat vrtulník a pomocí GPS bude mít její operační středisko přehled, kde se vrtulník zrovna nachází.
„Doposud naši operátoři v případě potřeby museli volat na pražský dispečink, oni se spojili s vrtulníkem, rozhodovalo se, zda může, nebo nemůže vzlétnout, a pak nám volali zpět. Nyní tak odpadne mnohdy několikaminutová časová prodleva, ke které docházelo při komunikaci mezi operačními středisky a leteckou záchrannou službou. Tím se zlepší poskytování neodkladné přednemocniční péče v kraji. Ne v samotné kvalitě zásahu, protože ta je na špičkové úrovni, ale ušetříme tak cenné minuty, které v našem oboru mnohdy rozhodují o životě,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, který zároveň dodal, že o dohodu se pokoušely středočeská a pražská záchranka již několik let, ale teprve se změnou vedení pražské záchranky se daří vzájemnou smlouvu o spolupráci realizovat.
Podíl na nákladech spojených s provozem letecké záchranné služby bude hradit středočeská záchranka ze svého rozpočtu. „Jednat by se mělo o částku v řádu jednotek milionů korun ročně. Kraj zřizovatel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje je ale připraven tyto navýšené náklady saturovat,“ přislíbil hejtman Miloš Petera. Samotný provoz vrtulníku hradí na základě smlouvy s provozovatelem Ministerstvo zdravotnictví.

Zdroj: Středočeský kraj

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Kraje  » Středočeský  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření