Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce a chudé - Praha - Český Metropol

Praha

Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce a chudé

Zdroj: www.armadaspasy.cz

5. ledna 2022, 14.46 | Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře určenou lidem bez domova a pro chudé a sociálně vyloučené. Ordinace je v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, které Armáda spásy provozuje v Praze 7. Zdravotnický personál poskytne ošetření i lidem bez dokladů či bez zdravotního pojištění. Novinářům to dnes sdělil ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Armáda spásy provozuje podobnou ordinaci v Ostravě. V Praze se mohou lidé bez domova nechat ošetřit také v ambulanci v centru U Bulhara, které provozuje organizace Naděje.

 

"Ordinace bude nabízet veškeré služby praktického lékaře. Lékař bude ordinovat v pondělí, ve středy a v pátek," řekla praktická lékařka Andrea Pekárková, která bude v nové ordinaci působit. V ordinaci by podle odhadů Pekárkové, která je lékařkou a důstojnicí Armády spásy, mohlo být ošetřeno deset až 20 pacientů denně. Pečovat o ně bude praktický lékař a zdravotní sestry. Lékař bude ordinovat tři dny v týdnu, zdravotní sestry budou v ordinaci i v další pracovní dny.

 

Ambulance bude fungovat jako oficiální zdravotnické zařízení a bude mít smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Péči bude tamní zdravotnický personál nabízet i nepojištěným osobám, kvůli čemuž jsou podle Krupy třeba další finanční zdroje. Provoz ordinace se nyní platí mimo jiné z darů od podporovatelů Armády spásy a z projektu ministerstva zdravotnictví, který je hrazen z evropských fondů. Projekt by podle Krupy měl letos skončit, provozovatelé proto podle něj s ministerstvem další podporu provozu ordinací řeší.

 

Služeb pražské Ordinace pro chudé budou moci využívat lidé bez domova a podle Pekárkové i osoby žijící v azylových domech, lidé ze sociálně vyloučených menšin a další lidé, kteří mají omezený přístup k zdravotní péči. Podobně tomu je ve stejnojmenném zařízení v Ostravě, které Armáda spásy otevřela v roce 2018. "Pacientům budeme poskytovat zdarma některé služby, které jsou u běžných praktických lékařů zpoplatněny. Jedná se třeba o výpis z dokumentace, vstupní prohlídku do zaměstnání nebo vystavení zdravotního průkazu," doplnila Pekárková.

 

V Praze provozuje ordinaci, kde pečují o lidi bez domova, rovněž organizace Naděje. Ambulance je od roku 2006 v ulici U Bulhara pod pražskou magistrálou a je součástí nízkoprahového centra pro lidi bez domova. Ordinaci praktického lékaře, gynekologa a dentisty denně navštíví asi 25 lidí, sdělil ČTK už dříve oblastní ředitel organizace Naděje Daniel Svoboda. Praktický lékař dochází dvakrát do týdne, ostatní specialisté jednou týdně.

 

Další ordinace pro bezdomovce jsou také Pardubicích, v Plzni a v Olomouci, kde služby poskytuje Charita a soukromý lékař.

 

Armáda spásy provozuje denní centra, noclehárny či azylové domy. Nyní podle Krupy organizace působí ve 20 městech v šesti krajích v Česku. Služby se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Náklady se tak ale podle vedení nepokryjí, pomáhají sbírky a nocleženky.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  

 » Kraje  » Praha