Biatlonistky byly ve štafetě čtvrté, Strachová ve slalomu desátá - ZOH Soči 2014 - REGIONÁLNÍ NOVINY

ZOH Soči 2014

Biatlonistky byly ve štafetě čtvrté, Strachová ve slalomu desátá

zdroj: archiv Metropolu

Soči | České biatlonistky skončily ve štafetovém závodě na olympiádě v Soči na čtvrtém místě a dosáhly na nejlepší výsledek v historii. Čtveřice Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika...

Vítková o dvě místa překonala umístění z Nagana 1998. Lyžařka Šárka Strachová bronz ve slalomu neobhájila, skončila desátá.
    Hry dnes poznamenaly dva dopingové případy. Pozitivní testy na zakázané stimulanty měli německá biatlonistka Evi Sachenbacherová-Stehleová a italský bobista William Frullani. Oba byli z her vyloučeni a čeká je disciplinární řízení.
    Třiatřicetiletá Sachenbacherová-Stehleová je majitelkou dvou zlatých a tří stříbrných medailí z předchozích tří olympiád, na nichž startovala ještě v běhu na lyžích. V Soči byla čtvrtá v závodu biatlonistek s hromadným startem i ve smíšené štafetě.
    Ve finále hokejového turnaje se utkají Švédové s obhájci zlata z Vancouveru Kanadou. Kanaďané porazili v repríze finále minulé olympiády tým USA 1:0 brankou Jamieho Benna, Švédové prošli po osmi letech do utkání o olympijské zlato po výhře 2:1 v severském derby s Finskem.
    Tým kouče Mika Babcocka má naději obhájit triumf jako první tým od roku 1988, kdy se to v Calgary povedlo tehdejšímu Sovětskému svazu. Američany a Finy čeká v sobotu zápas o bronz.
    České biatlonistky ve štafetě čtrnáctkrát dobíjely, ale předvedly skvělý běh, nejrychlejší ze všech. K bronzu jim scházelo 46 sekund. Famózně se předvedla zejména Soukalová, stříbrná medailistka ze závodu s hromadným startem i ze smíšené štafety, která na druhém úseku vytáhla český tým z jedenáctého až na druhé místo. Landová se ale na střelnici trápila a finišmance Vítkové předala na šesté pozici.
    Ze zlata se radovaly Ukrajinky, které slavily první olympijský triumf od vítězství krasobruslařky Oksany Bajulové v Lillehammeru 1994. Finišmanka Olena Pidhrušná na tiskové konferenci vyzvala k uctění památky obětí střetů mezi demonstranty a policií při demonstracích v Kyjevě minutou ticha a všichni v místnosti její přání následovali.
    Strachová skončila při své olympijské derniéře desátá, nejmladší vítězkou ve slalomu se stala osmnáctiletá Američanka Mikaela Shiffrinová. Další Češka Martina Dubovská skončila dvaadvacátá, Kateřina Pauláthová nedokončila 1. kolo. "S druhým kolem jsem určitě spokojenější, povedlo se lépe. Trošku jsem si spravila náladu, škoda toho prvního," řekla v cíli Strachová, která se v druhé jízdě posunula o čtyři místa.
    České skikrosařky vypadly v osmifinále, Andrea Zemanová obsadila 21. místo a Nikol Kučerová byla čtyřiadvacátá. Vyhrála Kanaďanka Marielle Thompsonová, pro stříbro si dojela její krajanka Kelsey Serwaová.
    Jednou z hvězd dne se dnes v Soči stal naturalizovaný Rus Viktor An, který v závěrečném dnu soutěží rychlobruslařů na krátké dráze získal dva tituly a s třemi zlatými medailemi a jedním bronzem se stal nejúspěšnějším sportovcem letošních her. Osmadvacetiletý rychlobruslař zopakoval svoji sbírku z Turína 2006, kde ještě závodil za Koreu pod rodným jménem An Hjon-so.
    An dnes v hale Iceberg nejprve ovládl závod na 500 m, což byla poslední trať, z níž dosud neměl olympijské zlato. Triumf korunoval ve štafetě, v níž dovezl Rusko do cíle na prvním místě. S bilancí šesti zlatých je nejúspěšnějším zástupcem svého sportu v historii ZOH, s celkem osmi medailemi vyrovnal rekordní sbírku Američana Apola Antona Ohna.