Policie v Soči násilím rozehnala happening Pussy Riot - ZOH Soči 2014 - Český Metropol

ZOH Soči 2014

Policie v Soči násilím rozehnala happening Pussy Riot

zdroj: straitstimes.com

Soči (Rusko) | Policisté a příslušníci dobrovolnické kozácké hlídky dnes v Soči násilně rozehnali happening punkové skupiny Pussy Riot. Na Twitteru to oznámil mluvčí skupiny Pjotr Verzilov. Při zásahu bylo podle...

 

jeho informací několik lidí převezeno k ošetření do nemocnice. Kozáci dívky bili bičem a do očí jim stříkali pepřový sprej. Incident se odehrál v sočském přístavu.
    Podle informace členky Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové nesly dívky nad hlavami transparent s nápisem "Soči 2014" a zpívaly píseň "Putin tě naučí milovat svou vlast". Zásah byl podle ní neobyčejně tvrdý. "Bili nás bičem a stříkali na nás velké množství pepřového spreje," napsala Tolokonnikovová na komunitní síti Twitter.
    Na záběrech z místa incidentu, který trval jen pár minut, je rovněž vidět, jak kozáci dívkám strhávají jejich tradiční barevné kukly a jak si policista vše nahrává. Jeden z přítomných aktivistů má zkrvavenou tvář.
    Podle Mariji Aljochinové, další punkerky Pussy Riot, střeží kozácké hlídky hotel v Soči, kde rocková skupina se svým doprovodem bydlí. Sám Verzilov, který o dnešním incidentu média informoval, je údajně hospitalizován v kardiologické klinice sočské městské nemocnice a má poraněné oči. Další utrpěli zranění hlavy a pohmožděniny.
    Ruské úřady využívají kozáckých hlídek k zajištění bezpečnosti v okolí dějiště olympijských her. "S největší pravděpodobností šlo o nějakou lacinou provokaci," komentoval incident jeden z místních kozáckých velitelů Konstantin Perenižko.
    Krasnodarský gubernátor Alexandr Tkačev, který se vždy kozáků zastával, slíbil, že zásah "důkladně prošetří" a útočníky potrestá. Pro agenturu Interfax uvedl, že sice "většina lidí v regionu postoje Pussy Riot neschvaluje", nicméně je potřeba se vždy řídit zákony.
    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dnes varoval členky Pussy Riot před politickými akcemi přímo v dějišti zimní olympiády. Je možné, že i z tohoto důvodu si pro dnešní happening vybraly sočský přístav.
    Punkerky již dříve oznámily, že přijely do Soči natáčet videoklip právě k písni "Putin tě naučí milovat svou vlast". Do dějiště olympijských her s nimi přijel tým kameramanů a novinářů. MOV ale s politickými protesty v místě konání her nesouhlasí. "Pokud by něco takového udělaly, bylo by to naprosto nepatřičné," řekl mluvčí MOV Mark Adams.
    Tolokonnikovová a Aljochinová se proslavily protiputinovskou "punkovou modlitbou" v moskevské pravoslavném chrámu. Za tyto výtržnosti byly v roce 2012 odsouzeny k dvěma letům vězení. Loni v prosinci byly krátce před vypršením trestu z vězení propuštěny v rámci prezidentské amnestie.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » ZOH Soči 2014  

 » Politika