Martina Sáblíková vybojovala zlato na trati 5000 metrů - ZOH Soči 2014 - Český Metropol

ZOH Soči 2014

Martina Sáblíková vybojovala zlato na trati 5000 metrů

zdroj: archiv Metropolu

Soči | Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková dnes na hrách v Soči obhájila olympijské zlato v závodě na 5000 metrů. Na nejdelší ženské trati triumfovala časem 6:51,54 a nechala za sebou o 2,74 sekundy...

 

Nizozemku Ireen Wüstovou. Třetí skončila další nizozemská reprezentantka Carien Kleibeukerová.
    "Když jsem viděla před startem, kolik je tady lidí, cítila jsem strašnou nervozitu. Navíc jsem samozřejmě nechtíc viděla celou rodinu. Mžourala jsem do hlediště, když jsem se rozjížděla, tudíž psychicky hodně náročné okamžiky. Ale je to paráda," radovala se Sáblíková.
    Šestadvacetiletá rychlobruslařka ke stříbru z tříkilometrové trati přidala nejcennější medaili a svoji olympijskou sbírku rozšířila o celkově třetí zlato a pátý cenný kov.
    "Už když jsem dnes odcházela z pokoje, tak jsem slíbila stříbrné medaili, kterou jsem tady získala na trojku, že jí přivezu sestřičku," usmívala se česká reprezentantka, jenž se zařadila po bok Věry Čáslavské, Emila Zátopka a Jana Železného, kteří také dokázali vybojovat tři zlaté medaile na olympijských hrách.
    Čeští sportovci získali na těchto hrách již osm medailí, jedná se tedy o nejúspěšnější zimní olympiádu v historii ČR. V doposud rekordním Vancouveru získali Češi šest cenných kovů.
    Když Sáblíková s Wüstovou přišly na řadu, byla v čele Kleibeukerová, která pětku zvládla ve velmi kvalitním čase 6:55,66. Pětatřicetiletá rychlobruslařka se nakonec dočkala první velké medaile. Na stupně vítězů ji doprovodila pětiletá dcera. "Je neuvěřitelné vyhrát medaili před svou rodinou. Nebyl to můj nejlepší závod a na olympiádě samozřejmě doufáte, že odbruslíte své maximum, ale naštěstí to na bronz stačilo," řekla nejstarší nizozemská rychlobruslařka na těchto hrách.
    Světová rekordmanka sice za soupeřkou v předposlední rozjížďce v úvodu zaostávala, ale obě zajížděly rychlejší mezičasy než průběžně vedoucí závodnice. Sáblíková se Wüstové postupně začala přibližovat a dostala se před ni zhruba tři a půl kola před cílem. Strojovým tempem pak náskok navyšovala až na bezpečný odstup téměř tří sekund.
    "Když jsem viděla, co zajela Kleibeukerová, tak mě to trochu vyděsilo. Trenér ale říkal, že mám na 6:52. Říkala jsem si, že tři vteřiny jsou dost, ale nikdo neví, co se stane, jak se mi pojede," přiznala Sáblíková, která před rokem na MS v Soči na stejné trati zajela čas 6:54. A odhad kouče Petra Nováka se opět ukázal jako přesný.
    Poražená Wüstová tuto prohru snášela o dost lépe než to, když ji v závodě na 1500 metrů překonala Jorien ter Morsová, která v Soči startovala rovněž v shorttracku. "Teď mám pocit, že jsem vyhrála stříbro. Na patnáctistovce jsem měla pocit, že jsem prohrála zlato," vysvětlila. V závěru jí došly síly. "V posledních několika kolech jsem umírala," přiznala.
    Pořadím na medailových postech mohly zamíchat v závěrečné dvojici německá veteránka Claudia Pechsteinová a další ze silné nizozemské reprezentace Yvonne Nautaová. Ty však na nejlepší nestačily a zařadily se na páté a šesté místo.
    Pro jednačtyřicetiletou Pechsteinovou, která startovala už před dvaceti lety na olympiádě v Lillehammeru, to přitom rozhodně nebyl poslední závod. "Proč bych měla teď končit? Budu pokračovat," prohlásila majitelka devíti olympijských medailí.
    Ještě předtím, než poslední dvě rychlobruslařky projely cílem, se mohla Sáblíková obejmout s trenérem a následně se začít radovat. Přímo na ploše se pak objímala s maminkou Evou, která stejně jako otec, bratr, babička a dědeček její vystoupení sledovali přímo v Adler Areně. "Bylo to dojemné. Nic jsme si ale neřekli, jen jsme se objímali," uvedla Sáblíková.
    Trenér Novák v té době již na ploše líbal zlaté nože na jejích bruslích. "Jsou už třikrát zlaté," radoval se Novák, který byl maximálně spokojený. "Martina jela přesně podle plánu. Víc k tomu není co dodat," řekl Novák.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » ZOH Soči 2014  

 » Sport