Gabriela Soukalová si ze Soči odveze stříbrnou medaili - ZOH Soči 2014 - REGIONÁLNÍ NOVINY

ZOH Soči 2014

Gabriela Soukalová si ze Soči odveze stříbrnou medaili

zdroj: archiv Metropolu

Krasnaja Poljana | Biatlonistka Gabriela Soukalová vybojovala na olympijských hrách stříbro v závodě s hromadným startem a po dvou čtvrtých místech získala v poslední individuální disciplíně svou první...

olympijskou medaili. Na 12,5 km dlouhé trati nestačila pouze na vítěznou Darju Domračevovou z Běloruska, která má ze Soči třetí zlato, což na jedněch hrách ještě žádná žena nedokázala.
    Soukalová získala pro Česko v Soči pátý cenný kov a třetí medaili z biatlonových tratí po stříbru Ondřeje Moravce ze stíhacího závodu a bronzu Jaroslava Soukupa ze sprintu. Další Češka Veronika Vítková obsadila deváté místo.
    "Před poslední střelbou jsem měla strach, jestli dám dvojku a budu zase čtvrtá. Ale snažila jsem se soustředit a říkala jsem si, že to musím dát a hotovo," popisovala šťastná Soukalová nejdůležitější okamžiky kariéry.
    Po první střelecké položce vleže opouštěla stadion na třetím místě a od té doby už medailové umístění nepustila. Po druhé střelbě si o jednu příčku polepšila a k závěrečné pak dorazila s velkým náskokem před dalšími soupeřkami. Hned první ranou minula, ale na rozdíl od předešlých dvou závodů si na poslední položce nenechala medaili vzít.
    Tutéž disciplínu biatlonistů s oběma českými medailisty z předchozích závodů opět poznamenalo počasí. Závod, který se podle původního programu měl jet už v neděli, museli pořadatelé kvůli mlze znovu přeložit, tentokrát na úterý se startem v 11:30 SEČ. Podobný osud potkal po sérii odkladů i snowboardcross mužů, který se rovněž pojede v úterý.
    Soutěž družstev ve skoku na lyžích vyhráli Němci a ukončili panování Rakušanů, bronz získalo Japonsko. České kvarteto Jakub Janda, Antonín Hájek, Roman Koudelka a Jan Matura skončilo stejně jako před čtyřmi lety ve Vancouveru sedmé.
    Ruský pilot Alexandr Zubkov na domácí dráze suverénně zvítězil v závodu dvojbobů a společně s brzdařem Alexejem Vojevodou zkompletoval svou sbírku olympijských medailí. Češi Jan Vrba s Michalem Vackem obsadili 24. pozici.
    Tance na ledě vyhráli američtí krasobruslaři Meryl Davisová a Charlie White, kteří po krátkém tanci vytvořili světový rekord i ve volném. V akrobatických skocích na lyžích získalo v Soči i druhé zlato Bělorusko, na triumf Ally Cuperové navázal Anton Kušnir. Ve čtyřčlenném závěrečném finále předvedl stejně jako před 12 lety Aleš Valenta v Salt Lake City skok s pěti vruty, zvolil však ještě složitější kombinaci.
    Hokejisté se chystali na úterní osmifinálový zápas se Slovenskem, který se bude hrát od 18:00 SEČ v menší hale Šajba. Hrát znovu nebude útočník Patrik Eliáš, který je stále nemocný a dnes opět netrénoval. Češi se věnovali zejména nácviku přesilových her, které se jim v Soči zatím nedařily, využili jen jednu z dvanácti.