Dilema Ondřeje Banka: Boj o zlato nebo "jen" o medaili? - ZOH Soči 2014 - Český Metropol

ZOH Soči 2014

Dilema Ondřeje Banka: Boj o zlato nebo "jen" o medaili?

zdroj: tyden.cz

Krasnaja Poljana | V takové pozici lyžař Ondřej Bank ještě nikdy nebyl. V dnešním sjezdu v areálu Roza Chutor v Krasné Poljaně se poprvé ocitl v polovině superkombinace na stupních vítězů a ve třiatřiceti letech...

 

má životní šanci na první velkou medaili v kariéře. Do startu slalomu musí vyřešit otázku, jestli bude útočit riskantní jízdou na zlato, nebo pojede spíš na jistotu a bude bojovat o medaili.
    "To jsem se zase dostal do pozice...," kroutil hlavou v cíli Bank, ale spíš v žertu. Už několikrát podobnou šanci měl, ale nikdy tak velkou. Na olympijských hrách v Turíně z toho bylo šesté místo, o čtyři roky později ve Vancouveru sedmé. Na mistrovství světa v Ga-Pa v roce 2011 také útočil na medaili, ale jízda na jistotu znamenala páté místo a zklamání. "Dnešní situace rovněž svádí k opatrné jízdě," uznal. Na největší soupeře má totiž poměrně velký náskok.
    To ale může být opět chyba. "Protože když se pár lidí vzadu zblázní, jsou schopní mi dát tři sekundy. Budu muset jet rychle. Zatím to vypadá, že pojedu na devadesát procent. Dobrou stopu, v dobrém tempu. Ale je to ošidné," přemítal Bank, který v roce 2007 vybojoval v superkombinaci svůj největší úspěch ve Světovém poháru, když skončil v Beaver Creeku třetí.
    Na turínské olympiádě byl po sjezdu devátý, stejný čas měl i ve slalomu. Ve Vancouveru po sjezdu figuroval na 16. místě, ve slalomu se posunul díky třetímu času. To by dnes znamenalo zlato.
    "Motají se teď všechny možné myšlenky. Tady už to není sranda," smál se Bank po sjezdu. Může si vybrat buď jízdu vabank na zlato, nebo jet trochu na jistotu a věřit v medaili. Příliš opatrná jízda by ale mohla znamenat pokles. "Já jsem si do Soči jel pro čtvrté místo, jsem smolař, takže by to k tomu sedělo," řekl Bank, který si v kariéře prošel mnoha zdravotními peripetiemi včetně vážných problémů ohrožující dokonce jeho život. "Ale teď 'bramboru' tedy nechci," řekl rozhodně.
    Ve sjezdu měl Bank velkou výhodu. Závod v Krasné Poljaně se kvůli teplému počasí jel o hodinu dříve a lyžaři s vyšším startovním číslem měli horší podmínky na měkčí trati na sluníčku. "Mohl jsem jet ještě lépe, byly tam chybičky, ale jsem strašně rád, že to dneska fungovalo. Lyže jely skvěle," pochvaloval si Bank.
    Soupeřů má v boji o medaili a dokonce i o zlato několik. "Kostelič s vysokým číslem zajel super," upozornil Bank. Právě úřadující vicemistr světa z Chorvatska je jeho největším sokem v boji o zlato. "Ale jsou tam další," připomněl Švýcara Sandra Villetu, Francouze Alexise Pinturaulta či Rusa Alexandra Chorošilova. "Kluci, kteří nemají co ztratit, pojedou hlava nehlava," uvedl. Pomohou mu zkušenosti nasadit správnou míru rizika?

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » ZOH Soči 2014  

 » Sport