Soukalové na OH těsně unikla medaile, ve stíhačce dojela čtvrtá - ZOH Soči 2014 - REGIONÁLNÍ NOVINY

ZOH Soči 2014

Soukalové na OH těsně unikla medaile, ve stíhačce dojela čtvrtá

zdroj: archiv Metropolu

Soči | Biatlonistka Gabriela Soukalová obsadila po skvělém běžeckém výkonu čtvrté místo ve stíhacím závodě na olympijských hrách v Soči. Nejlepší česká reprezentantka se dokázala posunout z 29. místa po...

úvodním sprintu do boje o medaile, předposledním výstřelem ale minula terč a necelých šest sekund jí chybělo k bronzu. Vyhrála Běloruska Darja Domračevová před Norkou Torou Bergerovou a Slovinkou Tejou Gregorinovou.
    "Všichni se mě ptají, jestli jsem zklamaná, ale já vůbec nejsem," řekla po závodu Soukalová. "Byl to velmi dobrý výkon. Před závodem jsem si říkala, že bych mohla být s čistou střelbou do desítky, ale že by to vyšlo i s jednou chybou na čtvrté místo, to jsem si ani nepomyslela," prohlásila. Na medaili prý neměla. "Víc to nešlo, vydala jsem se z celé Gábiny," uvedla vítězka tří závodů Světového poháru v této sezoně.
    Po nepovedeném úvodním vystoupení vybíhala Soukalová na trať se ztrátou minuty a jedenácti sekund na zlatou medailistku ze sprintu Slovensku Anastasii Kuzminovou. Od začátku nasadila vysoké tempo a ještě než dorazila na první střeleckou položku, povedlo se jí smazat 18 sekund.
    Úvodní střelbu vleže zvládla bezchybně a dál se posouvala pořadím. V druhém okruhu už byla šestnáctá, a když sestřelila všech pět terčů i na druhé položce, odjížděla ze stadionu jako desátá.
    Soukalová, před hrami v Soči největší česká medailová naděje v biatlonu, pokračovala ve skvělém běžeckém výkonu a po polovině desetikilometrové trati ztrácela už jen 13 sekund na bronz.
    Velkolepou stíhací jízdu Soukalové nezastavila ani třetí střelecká položka, po níž figurovala už na páté příčce a na dohled měla třetí Bergerovou. Čtyřiadvacetiletá česká závodnice ji ve třetím kole dostihla a na poslední střelbu přijížděla už na třetí pozici.
    První tři výstřely zvládla bezchybně, ale pak minula a musela absolvovat 150 metrů navíc. Po trestném okruhu projela mezičasem jako čtvrtá, v závěrečných metrech ještě zkusila mocně zafinišovat, ale o devět let starší Slovinku už z bronzové pozice nesesadila.
    Veronika Vítková se z šestnácté pozice po sprintu propadla o pět míst, Eva Puskarčíková dojela na 42. pozici a Jitka Landová finišovala jako 52.
    Sedmadvacetiletá Domračevová si dojela pro první olympijské zlato v kariéře, aktuálně druhá žena Světového poháru dosud měla na kontě bronz z Vancouveru. Bergerová, která vede hodnocení seriálu, dnes získala rovněž svou druhou olympijskou medaili. Gregorinová slaví premiérový cenný kov pod pěti kruhy.