Jurečka se ve svém resortu zaměří na soběstačnost a zemědělskou politiku EU - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Jurečka se ve svém resortu zaměří na soběstačnost a zemědělskou politiku EU

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Nový ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se chce zaměřit na posílení potravinové soběstačnosti státu. Hodlá dokončit pravidla pro udělování dotací z EU a řešit situaci v podniku Lesy...

 

ČR. Jurečka dnes v přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky oficiálně převzal úřad od dosavadního ministra Miroslava Tomana.
    Jurečka během krátkého setkání s novináři označil ministerstvo zemědělství za nejdůležitější ze všech českých ministerstev. "Bez výroby potravin se žádná společnost na světě neobejde," uvedl. Lidovecký ministr zemědělství řekl, že chce komunikovat se všemi organizacemi v odvětví bez ohledu na to, jestli zastupují malé farmy, velké podniky či další zájmové skupiny.
    Nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky hodlá ministr jmenovat do měsíce. Jména svých náměstků s jejich kompetencemi oznámí veřejnosti v pondělí. V tomto týdnu ČTK potvrdil, že jedním z jeho náměstků by měl být současný viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla.
    "Jsem rád, že do čela rezortu přichází člověk, který má hluboké znalosti, má zkušenosti, jako zemědělec také koneckonců pracoval a podnikal," uvedl k Jurečkovu nástupu do úřadu Sobotka, podle něhož je odbornost nového ministra dobrou zprávou pro české a moravské zemědělce, ale celý venkov.
    Sobotka připomněl, že mezi priority nové vlády v oblasti zemědělství patří zejména zajištění konkurenceschopnosti českých zemědělců. "Protože je strašně důležité, aby měli srovnatelné podmínky se zemědělci v okolních zemích a není možné, aby například v Polsku, Rakousku nebo Německu zemědělci mohli počítat s větší veřejnou podporou než v České republice," podotkl. Ministr zemědělství by se podle premiéra měl postarat o to, aby Česko zůstalo alespoň z větší části soběstačné v produkci potravin. Důležitá je podle něj také kontrola jejich kvality. "Stát je tady od toho, aby se postaral o dostupnost kvalitních českých potravin," řekl Sobotka.
    Končící a nastupující ministr si spolu se Sobotkou připili netradičně sklenicí českého mléka. Premiér i Jurečka poděkovali Tomanovi, který vedl úřad od loňského léta, za provedenou práci. Toman dnes zopakoval, že se vrací na post prezidenta Potravinářské komory, odkud na rezort přišel.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013