Sobotka trvá na usnesení proti kumulaci funkcí, dotyční vyčkávají - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Sobotka trvá na usnesení proti kumulaci funkcí, dotyční vyčkávají

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka trvá na tom, že čelní krajští politici sociální demokracie, kteří se stali poslanci, se budou muset jedné z funkcí vzdát. Lhůta pro jejich rozhodnutí uplyne podle loňského...

 

usnesení stranického ústředního výboru v dubnu. Dotyční politici zatím vesměs vyčkávají. Jako první ze sociálnědemokratických hejtmanů se této funkce dnes vzdal poslanec Milan Chovanec. Bývalý plzeňský hejtman míří do čela ministerstva vnitra. Z hejtmanů ČSSD by se měli rozhodnout ještě čtyři další politici, kteří jsou zároveň poslanci.
    "Jako předseda ČSSD mám přímo povinnost dbát na dodržování rozhodnutí stranických orgánů," napsal dnes ČTK Sobotka. V usnesení ústředního výkonného výboru se píše o nevhodnosti kumulace funkce poslance s funkcemi hejtmana, náměstka hejtmana, primátora a placených radních v krajích a statutárních městech.
    O senátorech, kteří mají funkce v krajích a velkých městech, se v něm nepíše. "Intenzita zasedání Senátu a jeho výborů není srovnatelná s rytmem práce Poslanecké sněmovny," zdůvodnil to Sobotka. Souběh funkcí tedy nemusí řešit senátoři a zároveň hejtmani Středočeského a Královéhradeckého kraje Josef Řihák a Lubomír Franc.
    Hejtmani ČSSD, kteří jsou zároveň poslanci, se kromě Chovance stanovení jasného termínu svého odchodu z jedné z funkcí zatím brání. "Jednak je to na to ještě čas a jednak jde o doporučující usnesení," řekl dnes ČTK karlovarský Josef Novotný. Už dříve uvedl, že je spojení funkcí hejtmana a poslance kvůli lepším kontaktům výhodné. Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který patří k Sobotkovým oponentům, čeká s rozhodnutím vlády na ustavení nového kabinetu a hlasování o důvěře. "Vezmu v potaz i vztah nové vlády k regionům a řešení problémů krajů," řekl dnes ČTK.
    Usnesení se podle Sobotkova vyjádření vztahuje taky na hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka, který byl zvolen do Sněmovny jako nestraník za ČSSD. "Já jsem se už vyjádřil naprosto jasně, že to udělám tak, jak to bude nejlepší pro Vysočinu. Zatím vůbec nevím, co pro Vysočinu bude nejlepší," řekl dnes ČTK. Jihočeský Jiří Zimola (ČSSD) je v těchto dnech na dovolené v zahraničí. V minulých dnech však uvedl, že teprve zvažuje, jak se rozhodne, ale určitě nepřekročí slíbenou šestiměsíční lhůtu.
    Hašek by se přimlouval za zavedení klouzavého poslaneckého mandátu. Znamenalo by to, že pokud by byl například poslanec zvolen nebo jmenován do jiné vysoké ústavní funkce, například ministra, nastoupil by za něj do Sněmovny na dobu výkonu této funkce náhradník. "I v českých podmínkách by se tato úprava do budoucna osvědčila u členů vlády či hejtmanů," podotkl Hašek.
    Na funkci náměstka středočeského hejtmana rezignuje budoucí ministr školství Marcel Chládek. Krok chce učinit do měsíce od jmenování vlády, senátorský mandát si ponechá. Na středočeském hejtmanství dopadá usnesení ústředního výkonného výboru ČSSD i na náměstka Miloše Peteru, který několikrát řekl, že o věci ještě uvažuje. Poukázal na to, že je v jiné situaci než jeho kolegové ze vzdálenějších regionů, protože krajský úřad sídlí blízko Sněmovny.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika