Prezident Zeman jmenoval Sobotku předsedou vlády - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Prezident Zeman jmenoval Sobotku předsedou vlády

zdroj: archiv metropolu

Praha | Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku novým premiérem. Stalo se tak 83 dní po podzimních sněmovních volbách, což je nejdelší doba v historii České...

 

republiky, která od hlasování občanů do jmenování ministerského předsedy uplynula. Vládu s politickým mandátem by Česko mohlo mít na konci ledna. Země má nyní dva předsedy vlády. Úřednický kabinet v demisi vede nestraník Jiří Rusnok. Sobotka stane v čele koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
    "Přeji vám, aby se vám podařilo vytvořit profesionální tým založený jak na odborných znalostech, tak na životních zkušenostech, který se stane silnou a úspěšnou vládou České republiky," řekl novému premiérovi Zeman.
    Sobotka prezidentovi poděkoval. "Jsem přesvědčen, že by vláda měla začít pracovat ve prospěch občanů co nejdříve, proto jsem připraven v krátké době předložit návrh na jmenování jednotlivých ministrů a jsem přesvědčen o tom, že vláda má šanci získat důvěru při hlasování v Poslanecké sněmovně," řekl nový premiér. Trojkoaliční kabinet by měl mít ve Sněmovně podporu 111 hlasů.
    Mezi prioritami nové vlády bude podle Sobotky nastartování hospodářského růstu, podpora vzniku nových pracovních příležitostí, zlepšování životní úrovně občanů, zlepšení fungování státu a obnovení důvěry občanů v politiku.
    Vedení ČSSD dnes ráno vybralo posledního člena vlády. Ministryní práce a sociálních věcí by se měla stát odborná mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová. Její životopis dnes Sobotka Zemanovi předal. Návrh na jmenování dalších členů vlády chce Sobotka prezidentovi přinést už v pondělí. Sociální demokracie se do vlády vrací po více než sedmi letech strávených v opozici.
    Prezident se chce s jednotlivými nominanty sejít v příštím týdnu a diskutovat s nimi o jejich prioritách. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se většina schůzek uskuteční ve středu a ve čtvrtek. Zeman bude kandidáty zvát na Hrad, nebudou se tak hlásit sami, což byla dosavadní praxe přijímání návštěv v prezidentově sídle.
    I Sobotka se chce po svém jmenování sejít s kandidáty na obsazení ministerských křesel. Zejména pak s těmi, s nimiž ještě nejednal. Probrat s nimi hodlá priority kabinetu a přípravu programového prohlášení. Sobotka dnes řekl, že by rád, aby většina zásadních legislativních priorit byla schválena do konce letošního roku.
    Zeman má k některým kandidátům výhrady. Tvrdí, že nemusí jmenovat všechny ministry, které mu předseda nové vlády navrhne. Podle Sobotky by prezident naopak neměl do sestavování kabinetu zasahovat. Pokud Zeman odmítne některá jména do vlády dosadit, uvažuje Sobotka o podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu.
    I přes výtky, které Zeman k některým kandidátům na ministry minulý týden uvedl, podle Sobotky prezident neřekl, že by některého z kandidátů nechtěl jmenovat. Novému premiérovi prý dnes potvrdil, že počítá se jmenováním nového kabinetu do konce ledna.
    Prezident ještě dnes večer v Lánech povečeří se členy končící úřednické vlády premiéra Rusnoka.
    Dvaačtyřicetiletý Sobotka je jedenáctým premiérem a druhým nejmladším předsedou vlády samostatné ČR. Jako nejmladší byl premiérem jmenován v červenci 2004 Stanislav Gross (ČSSD), kterému v té době bylo 34 let a devět měsíců.

 

Bohuslav Sobotka již byl ministrem financí i vicepremiérem

 

Vizitka předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky (42), který byl jmenován premiérem:
    Datum a místo narození: 23. října 1971 v Telnici u Brna
    Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1995), získal titul Mgr.
    Současná funkce: předseda ČSSD (od 18. března 2011); poslanec (od roku 1996, s přestávkou od srpna do října 2013)
    Politická kariéra: krátce po ukončení studií byl v roce 1996 poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny na jihomoravské kandidátce ČSSD; byl mj. předsedou rozpočtového výboru, předsedou mandátového a imunitního výboru, předsedou klubu ČSSD a členem organizačního a rozpočtového výboru; od července 2002 do září 2006 vedl ministerstvo financí, byl i místopředsedou vlády pro ekonomiku (2003 až 2004) a prvním místopředsedou vlády (2005 až 2006); působil i v komunální politice, byl zastupitelem Slavkova u Brna (1998-2010)
    Členství v politických stranách: členem ČSSD je od prosince 1989, o rok později stál u zrodu Mladých sociálních demokratů; v letech 2001 až 2002 byl předsedou jihomoravské organizace ČSSD, od března 2005 do března 2011 statutárním místopředsedou ČSSD (po odstoupení předsedy Stanislava Grosse v září 2005 převzal z titulu funkce až do května 2006 vedení strany, stejná situace nastala v červnu 2010 po volbách a rezignaci tehdejšího předsedy Jiřího Paroubka); předsedou strany byl zvolen v březnu 2011, funkci obhájil loni
    Rodina: je ženatý (od 2003), s manželkou Olgou mají syny Davida (2003) a Martina (2009)
    Ostatní:
    - Vztahy mezi Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem jsou dlouhodobě napjaté. Sobotkovo jméno totiž figuruje na seznamu údajných 27 "zrádců", tedy zákonodárců ČSSD, kteří při volbě prezidenta v roce 2003 odmítli Zemana volit.
    - V souvislosti se Zemanovými výhradami vůči některým navrhovaným ministrům Sobotka prohlásil, že hlava státu by musela mít k vetování kandidátů závažné ústavní důvody. Koncem minulého roku dokonce naznačil, že pokud prezident některého z kandidátů odmítne, mohl by za to před Ústavním soudem čelit kompetenční žalobě.
    - Před říjnovými předčasnými volbami Sobotka prohlásil, že v příští Sněmovně si dovede představit spolupráci levicové většiny (s KSČM), která by podporovala menšinový kabinet ČSSD, na spolupráci s komunisty na vládní úrovni se však nechystá. ČSSD a KSČM nicméně ve volbách nezískaly většinu ve Sněmovně.
    - Loni v srpnu Sobotka v hlasování ústředního výkonného výboru ČSSD, zda bude volebním lídrem a zároveň kandidátem strany na premiéra, získal 86 ze 151 hlasů, proti bylo 51. Grémium i předsednictvo strany se přitom dříve v otevřené volbě pro Sobotku vyslovily jednomyslně. Stranu v té době oslabovaly spory mezi stoupenci Sobotky a přívrženci tehdejšího prvního místopředsedy Michala Haška, což se projevilo i v diskuzích kolem podpory "prezidentské" vlády Jiřího Rusnoka. Sobotka se stavěl proti, nakonec však stranickému vedení sám překvapivě navrhl, aby ČSSD vládu podpořila.
    - Krátce po říjnových volbách, které ČSSD sice vyhrála, ale se ziskem pouhých 50 mandátů, se část vedení ČSSD pokusila Sobotku odstavit od vyjednávání o vládě. Předsednictvo strany jej vyzvalo k rezignaci a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu. Usnesení vzniklo poté, co se členové stranického vedení Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola sešli s prezidentem Zemanem na tajné schůzce v Lánech. Sobotka poté prohlásil, že by Zeman neměl zasahovat do poměrů v ČSSD a výzvu k rezignaci označil za pokus o puč. Sobotku poté podpořily krajské organizace ČSSD a ÚVV ČSSD usnesení předsednictva zrušil.
    - V červenci 2009 Sobotka přiznal, že k pořízení bytu v Praze za více než sedm milionů korun využil i peníze naspořené z poslaneckých náhrad, které jsou určené například na dopravu či bydlení zákonodárce. "Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval... Zákon jsem neporušil," řekl Sobotka.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Volby 2013  

 » Politika  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

46.5%

 

Ne

25.5%

 

Je mi to jedno

13.2%

 

Nemám k tomu dost informací

14.8%

 

 

BMW Kopecký