Sobotka: Vláda požádá Sněmovnu o důvěru tři týdny po jmenování - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Sobotka: Vláda požádá Sněmovnu o důvěru tři týdny po jmenování

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Vláda předstoupí před Poslaneckou sněmovnu se žádostí o důvěru tři týdny po svém jmenování, řekl dnes ČTK budoucí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezident Miloš Zeman již dříve oznámil, že...

 

novou vládu jmenuje do konce ledna. Kabinet poprvé zasedne v den svého uvedení do funkce, řekl Sobotka.
    "Je dobrým zvykem, že vláda se schází hned, jakmile je jmenována, na svém prvním zasedání. Myslím si, že tato vláda by neměla být výjimkou," uvedl Sobotka. Na první schůzi bude kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL řešit například výměnu šéfa úřadu vlády, harmonogram přípravy programového prohlášení a legislativního plánu vlády.
     O důvěru poslanců má kabinet požádat do 30 dnů od svého jmenování. "Myslím si, že není potřeba nezbytně využít celou dobu," řekl ČTK Sobotka. Vládě podle něj zabere zhruba dva týdny, než připraví programové prohlášení. O další týden později by mohla předstoupit před Sněmovnu.
    Prezident Zeman chce Sobotku jmenovat premiérem v pátek. Poté zahájí "kolečko" rozhovorů s kandidáty na ministry. Již dopředu avizoval, že nemusí jmenovat každého, koho mu Sobotka navrhne. Opírá se přitom o posudek Ústavu státu a práva Akademie věd z prosince loňského roku.
    Sobotka přitom uvedl, že pokud by prezident některého z kandidátů odmítl, mohla by na něj být podána kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu. Podle budoucího premiéra by prezident, i když byl zvolen v přímé volbě, neměl do složení nového kabinetu zasahovat.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013