Širší vedení KDU souhlasí s nabídkou míst ve vládě - Volby 2013 - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Volby 2013

Širší vedení KDU souhlasí s nabídkou míst ve vládě

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Celostátní výbor KDU-ČSL souhlasil s nabídkou na rozdělení míst ve vznikající koaliční vládě ČSSD, hnutí ANO a lidovců. Podle ní by lidovci měli ministra zemědělství, kultury a jednoho bez portfeje. Právě...

 

ministrem bez portfeje pro vědu, vzdělání a inovace má být šéf strany Pavel Bělobrádek. Na ministerstvo kultury zamíří bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman a ministerstvo zemědělství povede místopředseda strany Marian Jurečka. Rozhodlo tak širší vedení KDU-ČSL, oznámila ČTK mluvčí strany Miriam Farská.
    Budoucí koaliční partneři rozhodnutí lidové strany uvítali, nyní se již podle nich může jednat o konkrétním obsazení vlády. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ČTK sdělil, že další koaliční setkání se má uskutečnit už v neděli.
    "Celostátní výbor po dvouapůlhodinové intenzivní diskuzi přijal tu nabídku," řekl Jurečka České televizi. Sociální demokraté i hnutí ANO v pátek uvedli, že tato nabídka na posty ve vládě pro KDU-ČSL by měla být třetí a poslední. Její odmítnutí by tak mohlo znamenat konec pokusů o sestavení trojkoalice. "My jsme to nevnímali jako ultimátum. Kdyby členové výboru chtěli odmítnout vstup do vlády, tak by to udělali bez ohledu na nějaké ultimátum," uvedl místopředseda lidovců. Rozhodnutí ale podle něj nebylo jednomyslné, několik členů vedení strany bylo proti.
    "Předběžně s panem předsedou Sobotkou jsme dohodnuti na tom, že KDU-ČSL by to ministerstvo bez portfeje měla mít pro výzkum, vzdělávání a inovace, čímž se trochu kompenzuje ta naše priorita ministerstva školství," řekl Bělobrádek novinářům. Také on přiznal, že jednání celostátního výboru o nabídce ministerských postů bylo velmi bouřlivé.
    Šéf ČSSD a zřejmě budoucí premiér koaliční vlády Sobotka pokládá dnešní rozhodnutí lidovců za realistické a konstruktivní. "Na základě úspěšného vyjednávání tak po třech dnech padla poslední překážka na cestě k formování již zcela konkrétního personálního složení nové vlády, kterým se nyní může vznikající koalice zabývat," sdělil Sobotka ČTK.
    Po dnešku je podle něj zcela zřejmé, že nová koaliční vláda má v Poslanecké sněmovně jasnou většinu 111 hlasů. Nic tak prý nebrání přípravě definitivního podpisu koaliční smlouvy a následným ústavním krokům prezidenta republiky. "Jsem rád, že se podařilo udržet lidovce na palubě, máme společně s nimi a s ANO připravený dobrý vládní program, který může nejlépe a nejrychleji prosadit vláda s výraznou stabilní parlamentní většinou," uvedl šéf ČSSD.
    "Je dobré, že se KDU-ČSL zachovala státotvorně a mužeme začít jednat o sestavení vlády," komentoval rozhodnutí lidovců šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

 

Povolební jednání o nové vládě trvá už skoro osm týdnů

 

Výběr událostí kolem jednání o sestavování nové vlády po volbách do Sněmovny:
    26. října - Ve volbách do Poslanecké sněmovny zvítězila ČSSD se ziskem 50 mandátů. Následovalo hnutí ANO 2011 (47 mandátů), KSČM (33), TOP 09 (26), ODS (16), KDU-ČSL (14) a Úsvit přímé demokracie (14). Výsledky voleb znemožnily očekávanou vládu levice, tedy ČSSD s KSČM.
    - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že si dovede představit menšinovou vládu ČSSD s podporou lidovců a ANO 2011.
    27. října - Prezident Miloš Zeman řekl, že pověří sestavením vlády toho, koho mu doporučí předsednictvo vítězné ČSSD. Uvedl také, že premiéra chce jmenovat až po ustavení Sněmovny.
    - Poslanec hnutí ANO Martin Stropnický řekl, že se nabízí spolupráce ČSSD, ANO a KDU-ČSL.
    - Předsednictvo ČSSD vyzvalo Sobotku k odstoupení z vyjednávání o vládě. Stalo se tak poté, co se část vedení strany včetně místopředsedy Michala Haška sešla s prezidentem Zemanem, účastníci schůzku několik dní popírali. Sobotka nazval jejich chování pokusem o puč, předsedu podpořily krajské organizace ČSSD a účastníci schůzky se vzdali funkcí ve vedení strany.
    28. října - Předseda hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že vládu by měly sestavit ČSSD a KDU-ČSL. ANO by pak takovou vládu mohlo tolerovat, případně s ní spolupracovat.
    30. října - Sobotka zahájil povolební vyjednávání. Sešel se s předsedy KDU-ČSL Bělobrádkem a ANO Babišem.
    - Bělobrádek řekl, že KDU-ČSL chce nést vládní zodpovědnost pouze v silné vládě. Varianta vládní koalice KDU-ČSL a ČSSD s podporou ANO 2011 podle něj není komfortní.
    31. října - Představitelé hnutí ANO a KDU-ČSL se shodli, že buď půjdou do vlády společně, nebo nepůjde ani jedna strana. Možností je i podpora menšinové vlády ČSSD.
    11. listopadu - ČSSD a ANO oznámily, že sestavují osm expertních týmů, které budou hledat programové shody a rozpory. Zásadní neshody pak budou řešit hlavní vyjednavači.
    - Prezident zopakoval, že bude chtít po ministrech negativní lustrační osvědčení. Problém by s tím mohl mít šéf ANO Babiš, jenž se kvůli svému vedení ve svazcích StB soudí na Slovensku.
    12. listopadu - Poprvé se sešli vyjednávači ČSSD a lidovců; neshodli se na církevních restitucích a firemních daních.
    14. listopadu - ČSSD a ANO představily své expertní týmy.
    17. listopadu - Šéf ANO Babiš řekl, že ANO a ČSSD se zcela rozcházejí v pohledu na řízení státu. ANO podle něj trvá na tom, aby se nezvyšovaly daně, je třeba nejdřív šetřit.
    21. listopadu - Prezident Zeman pověřil předsedu vítězné ČSSD Bohuslava Sobotku jednáním o sestavení vlády.
    25. listopadu - Konala se první trojstranná schůzka vyjednavačů ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Strany se dohodly na vzájemné podpoře svých kandidátů do vedení Sněmovny.
    2. prosince - Sociální demokraté, ANO a lidovci se shodli na potřebě schválení rozpočtu do konce roku; rozpočet už prošel druhým čtením. Dohodli se na vytvoření pracovní skupiny k zákonu o státní službě.
    3. prosince - Sobotka představil šéfům ANO a KDU-ČSL návrh na rozdělení ministerstev. Strany se na tom zatím neshodly.
    5. prosince - Prezident řekl, že pokud služební zákon projde v prosinci prvním čtením, jmenuje Babiše ministrem financí.
    7. prosince - Možní vládní partneři se na šestihodinové schůzce shodli na většině bodů budoucí koaliční smlouvy kromě daní a zdravotnictví.
    8. prosince - Prezident Zeman řekl, že se bude vměšovat do sestavování vlády. Chce, aby ministerstva řídili lidé s dostatečným odborným zázemím.
    11. prosince - Sociální demokraté, ANO a lidovci dořešili sporné body programu a dohodli se na koaliční smlouvě.
    12. prosince - Strany budoucí koalice dořešily poslední spor v programové části koaliční smlouvy, který se týkal minimální daně pro živnostníky. Sobotka řekl, že v koaliční smlouvě už chybí jen doplnit zastoupení stran ve vládě.
    13. prosince - ČSSD, ANO a KDU představily koaliční smlouvu.
    14. prosince - Smlouvu schválil Ústřední výkonný výbor ČSSD, o den později ji přijala také celostátní konference KDU-ČSL.
    16. prosince - Sobotka, řekl, že kabinet by mohl mít 17 členů, rozdělení postů by být jasné do konce týdne.
    18. prosince - Předsednictvo a výbor hnutí ANO schválily návrh koaliční smlouvy. KDU-ČSL ale na koaličním jednání neuspěla s požadavkem na ministerstvo zemědělství.
    19. prosince - Předseda ČSSD Sobotka a šéf lidovců Bělobrádek se na oddělených schůzkách sešli s prezidentem Zemanem. Lidovci označili zisk resortu zemědělství za podmínku účasti ve vládě.
    20. prosince - Lidovci dostali od ČSSD nabídku na post ministra zemědělství a kultury, budou mít taky jeden vládní post bez portfeje. Předsednictvo strany se jednoznačně vyslovilo pro její přijetí.
    21. prosince - Celostátní výbor KDU-ČSL přijal nabídkou na rozdělení míst ve vznikající vládě. Rozhodnutí nebylo jednomyslné.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013  

 

Nejčtenější články v rubrice
Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

44.5%

 

Ne

27.1%

 

Je mi to jedno

14.3%

 

Nemám k tomu dost informací

14.1%