Grémium ČSSD se vyslovilo pro další jednání o trojkoalici - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Grémium ČSSD se vyslovilo pro další jednání o trojkoalici

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Grémium sociální demokracie nadále preferuje vyjednávání o trojkoalici, i když okrajově hovořilo i o možné menšinové vládě s hnutím ANO. Novinářům to po několikahodinové schůzi nejužšího vedení ČSSD...

 

řekli místopředsedové strany Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec. Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka dnes předloží předsedům ANO a KDU-ČSL nový návrh na rozdělení vládních křesel. Podle informací ČTK by mohl spočívat v tom, že lidovci dostanou zemědělství s doprovodnými podmínkami a jako druhý resort menší ministerstvo typu kultury.
    "Odchází s názorem, že preferujeme trojkoaliční projekt a jde s pány předsedy jednat o tom, jak ho zachovat," řekl Chovanec k tomu, s čím půjde Sobotka na dnešní jednání. Jestli se podaří najít shodu již dnes, není podle něj jisté. "My jsme připraveni vyjednávat o vládě ode dneška každý další den snad s výjimkou 24. (prosince) mezi 18:00 a 21:00," řekl k možnosti dalších jednání místopředseda ČSSD.
    Ochotu dál vyjednávat potvrdili i další členové grémia. Místopředseda Zaorálek nechtěl říci, s jakým návrhem Sobotka na dnešní jednání s předsedy koaličních stran půjde. "Pokud je to tak, že s tím starým návrhem bychom se daleko nedostali, tak musíme hledat nějakou variantu," řekl bez dalších podrobností. V zákulisí se mluví o tom, že by v nové nabídce ale nemusel být pro lidovce post vicepremiéra. Místopředsedkyně Alena Gajdůšková novinářům řekla, že nabídka by měla být taková, aby byly uspokojeny nároky všech aktérů trojkoalice.
    Celostátní výbor KDU-ČSL ve čtvrtek potvrdil dosavadní postoj strany, která považuje resort zemědělství za prioritní. Ministerstvo by případně vedl šéf strany Pavel Bělobrádek. Zároveň výbor odmítl nabídku možných koaličních partnerů na ministerstva práce a sociálních věcí a dopravy.
    Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že ho postoj lidovců mrzí a nechápe ho, zároveň ale - podobně jako lidovci - vyjádřil připravenost dál jednat. Na dnešní jednání podle Chovance půjde s jasnou vizí, která jednání "někam posouvá".
    Naznačil také, že by kompromis mohl být spojen se Státním pozemkovým úřadem, který spadá pod zemědělství a hraje důležitou roli v církevních restitucích, o jejichž změnu sociální demokraté usilují. Hovoří se například o společném jmenování šéfa úřadu. Konzultace s vládními kolegy v této věci již ve čtvrtek připustil i Bělobrádek.
    Pokud lidovci skutečně dostanou nabídku ministerstva zemědělství, druhým resortem nebude podle členů vedení strany ministerstvo práce a sociálních věci, ale některé z méně významných úřadů.
    Na dnešním grémiu se čelní představitelé ČSSD podle informací ČTK vedle situace okolo příští vlády poměrně dlouho zabývali právě otázkou církevních restitucí, stranického vzdělávání a dalšími záležitostmi týkajícími se řízení strany.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Politika  

 » Aktuality  

 » Volby 2013