Zeman: Do sestavování nové vlády se budu vměšovat - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Zeman: Do sestavování nové vlády se budu vměšovat

zdroj: archiv Metropolu

Lány | Prezident Miloš Zeman řekl, že se bude vměšovat do sestavování nové vlády. Chce, aby ministerstva řídili lidé s dostatečným odborným zázemím. Nejmenoval by proto například Martina Stropnického, pokud...

 

by byl nominován na ministra obrany. Zeman to řekl v dnešních Hovorech z Lán Českého rozhlasu. Spekulace o možné nominaci Stropnického na ministra obrany se objevily v uplynulých dnech v médiích.
    Po podzimních volbách se nyní jedná o vytvoření nové vlády za účasti ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. "Moje základní představa je, že by to neměla být vláda podobně nekompetentní, jako byly některé vlády a někteří ministři předchozí," řekl Zeman. Podle něj je prezident společně s ministerským předsedou zodpovědný za finální podobu kabinetu.
    Hlava státu nemá po konzultaci s premiérem diktovat koaličním stranám, která ministerstva budou mít ve své kompetenci. "Úkolem prezidenta je starat se o to, aby zde nebyla nová Karolína Peake," dodal Zeman.
    Peake byla vicepremiérkou předchozí pravicové vlády TOP 09, ODS a LIDEM. Několik dní vedla ministerstvo obrany, než ji z něj odvolal tehdejší předseda vlády Petr Nečas (ODS) a dočasně resort vedl.
    "Důležitější je, jakou funkci má konkrétní jméno zastávat. V některé je zcela přijatelné, v jiné, pokud nemá odborné zázemí a znalosti, zcela nepřijatelné," řekl Zeman. Stropnického prý respektuje jako herce, ředitele Vinohradského divadla i někdejšího diplomata, nemá ale nic společného s ministerstvem obrany.
    K dalším uvažovaným jménům se Zeman odmítl vyjádřit. V nedávné době se objevily úvahy o tom, že by mohl odmítnout jmenovat například kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka nebo sociálnědemokratického uchazeče o post ministra spravedlnosti Jiřího Dienstbiera. Stropnického prý uvedl jen jako krajní případ, reálně uvažované kandidáty na ministry ale komentovat nechtěl.
    Kandidáty na ministry chce nová koalice začít probírat v druhé polovině prosince. Do té doby chce mít hotovou koaliční smlouvu. Zeman ve čtvrtek ČTK řekl, že předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku jmenuje premiérem v době, kdy bude jasné, že má zajištěnou sněmovní většinu pro svůj kabinet.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013