Zeman nevylučuje, že odmítne některé kandidáty do vlády, Sobotka je proti - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Zeman nevylučuje, že odmítne některé kandidáty do vlády, Sobotka je proti

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Prezident Miloš Zeman nevylučuje, že odmítne některé kandidáty do vlády navržené šéfem sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Ústava mu to prý dovoluje. Důvody odmítnutí by pak sdělil...

 

premiérovi, nikoliv médiím, řekl v dnešním rozhovoru s ČTK. Sobotka po následné schůzce se Zemanem řekl, že podle něj by měla hlava státu respektovat návrhy na ministry, které jí předloží premiér se zajištěnou sněmovní většinou. Předchozí prezidenti personální návrhy premiéra respektovali, dodal šéf ČSSD.
    "Jsem přesvědčen o tom, že žijeme v parlamentní demokracii, kde rozhodující je vůle občanů vyjádřená ve volbách do Poslanecké sněmovny a právě od Poslanecké sněmovny se odvíjí vláda," řekl novinářům po asi hodinu a půl trvajícím jednání s prezidentem předseda ČSSD a pravděpodobný příští premiér Sobotka. Uvedl také, že ať už bude v sociální demokracii o schvalování připravované koaliční vlády ČSSD, ANO, KDU-ČSL rozhodovat vnitrostranické referendum, nebo ústřední výkonný výbor, chce koalice Zemanovi předložit návrh na jmenování kabinetu ještě do konce roku.
    Pokud jde o spekulace, koho by prezident mohl odmítat jmenovat, nejčastěji se mluví o tom, že nebude chtít ministrem zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka. Sobotka po jednání s prezidentem ani Zeman v dnešním rozhovoru s ČTK se ke konkrétním jménům vyjádřit nechtěli.
    "Tak za prvé, je naprosto jasné, že podle ústavy prezident jmenuje nejen premiéra, ale i vládu, a pokud je duševně příčetný prezident, tak se samozřejmě zajímá i o personální složení této vlády," nechal se slyšet Zeman. Z komentáře k ústavě z roku 1997 od právníka Dušana Hendrycha přitom podle něj jasně vyplývá možnost kandidáty odmítnout.
    "Jinými slovy je tam jakási dělba práce, což je naprosto v pořádku. To znamená, prezident může odmítat, nemůže dát vlastní návrh a musí se nakonec s premiérem na konkrétní osobě dohodnout," uvedla hlava státu. "Mimochodem je tady jeden precedens, byť se netýká vlády. Václav Havel ve svém dopise Poslanecké sněmovně odmítl návrh Poslanecké sněmovny na Františka Brožíka jako viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, aniž by své odmítnutí jakkoliv zdůvodnil," připomněl jeden takový případ.
    Sobotka se naopak domnívá, že prezident má personálním návrhům premiéra vyhovět a že takový názor konvenuje ústavním zvyklostem České republiky.
    "My bychom rozhodně nebyli šťastni, aby docházelo k nějaké, řekněme, lustraci kandidátů," reagoval na Zemanova vyjádření místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Prezident podle něho možnost nejmenovat ministra má. "Pokud ji uplatní, tak ji uplatní," řekl novinářům Jurečka. Sobotka si by podle něho měl se Zemanem záležitost vyjasnit.
    K důvodům, které by ho mohli vést k odmítnutí některého z kandidátu, se Zeman vyjadřovat nechtěl. Prezident se domluvil se Sobotkou, že personální otázky nebudou medializovat, důvody by proto sdělil jemu. "Tak já samozřejmě ty důvody sdělím především premiérovi, a protože ctím dohodu, že nebudu medializovat personální otázky, tak ty důvody sdělím premiérovi, a nikoliv médiím," řekl Zeman. Stejně tak odmítl komentovat možné nejmenování Zaorálka.
    Zeman řekl, že se s předsedou ČSSD také dohodl na tom, že se na pravidelných schůzkách primárně zaměří na program a až poté na personální otázky. Prezident za důležité body programu považuje například majetková přiznání nebo progresivní zdanění příjmu fyzických osob. "Nemám naprosto nic proti návrhu sociální demokracie na mírné zvýšení korporátní daně, ani na dvoupásmovou sazbu na firemní daně, ale je otázka, zda se toto sociální demokracii podaří vyjednat," uvedl také. Připomněl tím dosavadní odpor hnutí ANO a lidovců proti zvyšování firemních daní.
    S programem sociální demokracie, kterou dříve vedl, prý problémy nemá. "Samozřejmě mě bude zajímat, do jaké míry se v programovém prohlášení, které musí být kompromisem, promítnou i programové záměry dalších koaličních stran," dodal.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013