Sobotka: Koaliční smlouva by mohla být příští týden - Volby 2013 - Český Metropol

Volby 2013

Sobotka: Koaliční smlouva by mohla být příští týden

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Na koaliční smlouvě by se sociální demokracie, hnutí ANO a lidovci mohli podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky shodnout v polovině příštího týdne. Vláda by pak podle něj po schválení smlouvy v...

 

jednotlivých stranách mohla být jmenována na přelomu roku, nejpozději v polovině ledna. Sobotka to dnes řekl v rozhovoru s ČTK.
    Za klíčovou označuje předseda sociálních demokratů sobotní schůzku vyjednávacích týmů trojice stran. "Já jsem požádal partnery, aby si nechali celou sobotu volnou. Začneme ráno v 9:00 hodin, to jednání tedy není zatím časově omezeno, a chceme probrat všechny výstupy ze všech týmů, tak abychom se v té programové diskusi hodně posunuli," uvedl Sobotka, který prý doufá v dostatečnou trpělivost partnerů.
    Od soboty šéf ČSSD očekává také konečnou dohodu na procedurální části koaliční smlouvy, k jejímuž návrhu mají již sociální demokraté připomínky od ANO. Své komentáře dodají také lidovci, kteří chtějí do smlouvy zařadit například pojistku proti přehlasování. "Taková pojistka, pokud přispěje k větší koaliční pohodě, tak si myslím, že může v návrhu koaliční smlouvy být," je přesvědčen Sobotka, který ale zároveň požaduje určitý prostor pro samostatné rozhodování jednotlivých stran.
    Dohoda na programové části koaliční smlouvy, která bude strukturovaná v zásadě jako výstupy z osmi expertních týmů, by podle předsedy nejsilnější parlamentní strany mohla přijít nedlouho po víkendu. ČSSD partnerům po sobotě pošle její finální návrh. "Pokud už nebudou zásadní připomínky k tomu textu, tak pak by se sešlo vedení koalice a mohlo by si potvrdit, že takto bude vypadat návrh koaliční smlouvy," řekl ČTK Sobotka, podle něhož by se to mohlo uskutečnit v prostředku příštího týdne.
    Poté musí koaliční smlouvu ještě potvrdit širší reprezentace jednotlivých stran. V případě sociální demokracie, uvnitř které chce Sobotka prosadit vnitrostranické referendum, odhaduje za nejzazší termín víkend 11. a 12. ledna. "Vláda by mohla být jmenována v zápětí poté. V případě, že by koaliční strany vyjádřily souhlas ještě před vánočními svátky, to znamená, že by referendum nebylo, pak si myslím, že by vláda mohla být jmenována ještě před koncem roku, nebo v zápětí po Novém roce," nechal se slyšet.
    Dosavadní styl jednání předseda sociální demokracie, který si dokáže představit, že se o něco déle než program bude řešit rozdělení resortů, vnímá pozitivně. Komunikace předsedů trojice stran podle něj není zatížena ani osobními animozitami, ani negativními osobními zkušenostmi z minulosti, takže si s sebou koalice nepotáhne starou zátěž minulých let, což by jí prý mohlo velmi pomoci. 

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Politika  

 » Volby 2013