Osobnost roku Ústeckého kraje 2012: kategorie kultura - Svatopluk Košvanec - Osobnost - Český Metropol

Osobnost

Osobnost roku Ústeckého kraje 2012: kategorie kultura - Svatopluk Košvanec

zdroj: archiv Metropolu

ÚSTÍ NAD LABEM | Regionální noviny METROPOL vyhlásily v listopadu společně se Skupinou ČEZ a dalšími partnery 2. ročník čtenářské ankety Osobnost roku Ústeckého kraje 2012. Do hlasování se zapojilo...

 

celkem 3 690 čtenářů, kteří rozhodli o vítězích jednotlivých kategorií. Ti převzali ocenění ve čtvrtek 7. února z rukou radního Ústeckého kraje Pavla Vodseďálka a pořadatelů projektu na slavnostním galavečeru, spojeným se 6. METROPOL párty na zámečku Větruše v krajské metropoli.

 

Svatopluk Košvanec: Jedna ruka hraje dál...


Ústecký rodák Svatopluk Košvanec se narodil do muzikantské rodiny. Tatínek byl bubeník, bratr trumpetista, strýc saxofonista. V sedmi letech zapsali rodiče syna do houslí, kam chodil deset let. Pak přišla chvíle, kdy si svůj životní nástroj vybral sám – učaroval mu trombón.
Znovu začal navštěvovat „lidušku“, osvojil si základy hry, ale jeho učitel se po půl roce odstěhoval. Tak se ze Svatopluka Košvance stal samouk, kterým je prakticky dodnes. Ale ne ledajakým. Z desek poslouchal orchestr Glenna Millera a snažil se napodobovat. Lásku k hudbě naštěstí nepřetrhla ani vojna, narukoval do Topolčan, kde nejdřív s kolegy „troubili“ budíčky a večerky, později založili orchestr. Po návratu domů hrál s rodinnou kapelou a účinkoval s různými amatérskými tanečními a swingovými soubory. V roce 1959 navázal spolupráci s klavíristou a vedoucím ústeckého souboru Jazz Combo P. Štolbou. Tady zjistil, že improvizace má jasné základy a definitivně se přiklonil k jazzu. Dál, stále jako samouk, poslouchal z rozhlasu americký jazz, zejména W. Conovera, odkud čerpal. Pronikal do znalostí hudební teorie a harmonie a současně se zdokonaloval v technickém ovládání svého oblíbeného nástroje.
Pravidelná hra Jazz Comba k tanci, ale především jazzové koncerty a zájezdy do zahraničí výrazně rozšířily jeho umělecké obzory. V roce 1965 byl na turné po klubech v Dánsku a Norsku, na festivalu v Düsseldorfu byl vyhlášen nejlepším amatérským sólistou. Pětkrát se s Jazz Combem účastnil mezinárodního jazzového festivalu v Curychu, kde získal Velkou cenu města. Poslední zahraniční zájezd s Jazz Combem Ústí nad Labem absolvoval v roce 1971 do španělského San Sebastianu. V té době už občas hostoval s předními profesionálními soubory, například s Jazz Cellulou. O rok později se stal profesionálním hudebníkem a nastoupil do pražského orchestru činohry Národního divadla, vedeného L. Simonem. V roce 1974 přešel do Tanečního a Jazzového orchestru československého rozhlasu, kde pod názvem Orchestr Radio Praha působí dodnes. Svatopluk Košvanec je díky svému talentu a píli předním reprezentantem československého jazzu a od konce šedesátých let představuje evropskou pozounovou špičku. V současné době, vedle svých koncertních aktivit, vyučuje trombón na Jazzové konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. 
Svatopluk Košvanec je nejen vynikající jazzman, ale také statečný člověk. Vloni ho těžký úraz a následná amputace připravily o pravou ruku. Boj s nepřízní osudu nevzdal. Pomohli kamarádi, díky kterým má dnes speciálně upravený nástroj a dál rozdává prostřednictvím hudby radost lidem. Jemu by teď naopak udělal velikou radost a neocenitelnou službu automobil s automatickou převodovkou. Na čísle účtu 0139674173/0800, kam může přispět každý jakýmkoliv obnosem, už se začínají scházet peníze.

 

Všechny osobnosti roku 2012 najdete zde

 

Text: Ladislava Richterová

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 

 » Osobnost  

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

30%

 

Ne

25.6%

 

Je mi to jedno

21.9%

 

Nemám k tomu dost informací

22.5%