Francie chce zapsat svou proslulou kuchyni na seznam světového dědictví UNESCO - Jídlo a pití - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jídlo a pití

Francie chce zapsat svou proslulou kuchyni na seznam světového dědictví UNESCO

Ikona

14. listopadu 2010, 18.18 | PAŘÍŽ | Od pondělí do pátku proběhne v keňském Nairobi summit Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), kde se rozhodne o zapsání zvyků, tradic a řemesel na seznam nehmotného kulturního dědictví světa, informuje v neděli agentura AFP. Francie by na seznamu ráda viděla svou proslulou gastronomii. Šance, že se "gastronomická tradice Francouzů" na seznam založený v roce 2003 dostane, je poměrně veliká. Stala by se tak první "kuchyňskou" položkou na seznamu.

 

Francouzi chtějí, aby UNESCO uznalo jako světové dědictví celý proces vychutnávání a konzumace jídla – od způsobu, jakým vína doplňují jednotlivé chody, a vyzdobení stolu, přes přesné umístění sklenic na vodu, červené a bílé víno, až k otočení nože ostrou stranou k talíři a zubů vidličky ke stolu a dalším drobnostem a detailům.

Jakmile se Francouzi posadí ke stolu, nevstanou i několik hodin. Hlavním tématem jejich konverzace je, jak jinak, jídlo. Úctu vzbuzují i samotné chody. Začíná se tak zvaným "amuse-bouche" (doslova zabavení úst), aperitivy a předkrmy. Pak následuje jeden až dva hlavní chody, sýry a desert proložené malými "lichotkami" mignardises – kousky nugátu, čokolády nebo kandovaného ovoce. Na závěr samozřejmě nesmí chybět káva.

"Denní jídlo je experimentální laboratoří pro kulturu stolování, obsahuje všechny manýry a zvyky," uvedla Annick Vinová z Francouzské mise pro dědictví a gastronomii (MFPCA), která je pověřena podáním žádosti k UNESCO.

V červenci požádalo UNESCO v případu francouzského návrhu o radu komisi expertů. Ti jej podpořili.

Francie soupeří se Španělskem, Itálií, Řeckem a Marokem, které společně chtějí nechat na seznam zapsat "středomořskou dietu", a Mexikem, jež usiluje o zapsání své kuchyně založené na kukuřici.

Obyvatelé středomořských států mají pro svou žádost podporu i u lékařů, podle nichž jsou kuchyně regionu – založené na olivovém oleji, rybách, mořských plodech, obilí, ovoci, zelenině a ořeších doplněných rozumným množstvím červeného vína – prospěšné pro kardiovaskulární systém. V těchto kuchyních hrají maso a mléčné produkty jen nepatrnou roli.

Evropský institut kultury stolování v Tours, který s návrhem na zapsání francouzské gastronomie na seznam UNESCO přišel, doufá, že se tak zvýší upadající význam stolování ve francouzské společnosti. Kandidaturu Francie podpořil i prezident Nicolas Sarkozy.

Ozývají se ovšem i hlasy, že zapsání není nutné, protože francouzská kuchyně ohrožena není. Na druhou stranu se doba, po kterou Francouzi obědvají či večeří, zkracuje.

UNESCO bude příští týden rozhodovat o písních, tancích a tradicích z 31 zemí, které celkem navrhly k zapsání 51 položek – od andaluského flamenca po pekingskou operu.

UNESCO vytvořilo dva seznamy, jeden je pro kulturní dědictví, jež "potřebuje naléhavou ochranu". Na tento seznam aspirují čtyři "položky" – tři z Číny a jedno z Chorvatska. Zbývajících 47 tradic a zvyků je nominováno na hlavní seznam nehmotného kulturního dědictví, kde již figuruje 166 položek ze 77 zemí, například kambodžský královský balet a mexické oslavy dušiček.

O zapsání usiluje také Ázerbájdžán se svými koberci, chorvatský perník a každoroční trh dobytka Houtem Jaarmarkt v belgickém Sint-Lievens-Houtem. Celkem 11 zemí z celého světa (Česká republika, Belgie, Francie, Mongolsko, Maroko, Katar, Saúdská Arábie, Jižní Korea, Španělsko, Sýrie a Spojené arabské emiráty) chce na seznam zapsat sokolnictví.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Jídlo a pití