Praha si připomněla 65. výročí květnového povstání - Jídlo a pití - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jídlo a pití

Praha si připomněla 65. výročí květnového povstání

Ikona

5. května 2010, 18.42 | PRAHA | Představitelé státu, pamětníci a občané metropole si ve středu připomněli 65. výročí květnového povstání před budovou Českého rozhlasu. Věnec zde položil i prezident Václav Klaus, který ocenil statečnost bojovníků, kteří dali svůj život v sázku v posledních dnech války. "Před 65 lety, v momentu, kdy volal rozhlas o pomoc, jsem byl nedaleko. Bydlel jsem se svými rodiči pár kroků odsud a tehdejší atmosféru jsem jako malé dítě začínal vnímat," řekl Klaus a dodal, že i tehdy věděl, že situace je dramatická.

 

 "A byl jsem u toho, když se na rohu Jugoslávké a Bělehradské ulice stavěla barikáda," připomněl s tím, že na to není možné zapomenout. Prezident Klaus také poděkoval Českému rozhlasu za to, že každoročně pořádá pietní akci.

Prozatímní ředitel rozhlasu Petr Duhan zdůraznil, že si lidé musí pamatovat události květnového povstání a vzdal holt osobní statečnosti tehdejších bojovníků za svobodu. "Važme si naší svobody," zakončil svůj projev.
"Doufám, že už nikdy před budovou rozhlasu nebude prolita krev," řekl šéf Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a dodal, že Český rozhlas příští rok oslaví 80. výročí svého vzniku.

Premiér Jan Fischer řekl, že Češi svými činy zbořili jeden negativní mýtus, a to, že ve své moderní historii nikdy nebojovali. "Ve skutečnosti se v každé zlé době našli ti, kteří nám svým hrdinstvím vybojovali právo na samostatnou existenci," konstatoval a dodal, že poklidnou dobu 21. století nesmíme přijímat jako samozřejmost. "Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné, aby slušní lidé nedělali nic," odcitoval britského filozofa Edmunda Burkeho.

Mezi hosty pietní akce byli i primátor metropole Pavel Bém (ODS), starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), ministr obrany Martin Barták a senátor Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Květnové povstání českého lidu je považováno za největší české ozbrojené vystoupení v boji proti fašismu. Jeho hlavní část se v Praze odehrála od 5. do 9. května. Definitivní konec bojů v Čechách nastal až 11. května a podle dostupných informací padlo během bojů s Němci v hlavním městě 3700 lidí. Právě z Českého rozhlasu před 65. lety zazněla památné volání o pomoc "Voláme českou policii, české četnictvo a vládní vojsko na pomoc Českému rozhlasu!"

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Jídlo a pití