Firma ze Znojemska šokovala prodejem pančovaného a chemicky dobarveného červeného burčáku - Jídlo a pití - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jídlo a pití

Firma ze Znojemska šokovala prodejem pančovaného a chemicky dobarveného červeného burčáku

Ikona

10. listopadu 2009, 09.39 | MIROSLAV | Obchodní společnost E.S.E. z Miroslavi na Znojemsku zahltila letos tuzemský trh pančovaným a dobarvovaným burčákem. Mediafaxu to v úterý řekla mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Martina Šmídtová s tím, že laboratorní rozbory prodávaného nápoje jsou šokující.

 

U tří vzorků červeného burčáku odhalily laboratoře podle slov mluvčí inspekce nový a šokující způsob falšování. "Všechny vzorky prodávané společností E.S.E z Miroslavi na Znojemsku obsahovaly 73 až 76 procent vody, ale navíc u nich byla zjištěna přítomnost syntetických barviv, například azorubinu (E122), brilantní černi BN (E151), indigotinu (E132) či žluti SY (E110)," konstatovala Šmídtová.

V jednom z těchto nevyhovujících vzorků byla podle slov Šmídtové dokonce obsažena všechna čtyři barviva. "Vzorky tohoto ředěného a ještě uměle dobarvovaného burčáku odebrali inspektoři na třech různých místech republiky - v Sadové, Plzni a Trnovanech, ale prodejcem byla vždy stejná společnost - E.S.E. s.r.o. z Miroslavi," prohlásila mluvčí s tím, že použití syntetických barviv při výrobě burčáku zákon zakazuje.

Společnost E.S.E. z Miroslavi, jejímž jednatelem je podle obchodního rejstříku brněnský podnikatel Vladimír Pink, přitom podváděla s pančovaným burčákem i v loňském roce - jejich vodou ředěný produkt nabízeli prodejci v mobilních stáncích u silnic například v Plané nebo Českých Budějovicích.

Inspektoři SZPI analyzovali během posledních dní dohromady 18 namátkově vybraných vzorků burčáku a jeden vzorek částečně zkvašeného hroznového moštu, jenž byl vyroben z hroznů původem z Maďarska. Právně závazným normám nevyhovělo šest vzorků burčáku. "Ve dvou případech burčáky obsahovaly více než z poloviny vodu, v jednom případě laboratoře prokázaly, že burčák nebyl vyroben z českých hroznů, ačkoliv prodejce deklaroval opak. Uvedený nápoj měl být tedy označen jako částečně zkvašený hroznový mošt, nikoliv jako burčák," konstatovala Šmídtová.

Ve všech případech došlo ke klamání spotřebitele, kvůli kterému zahájí potravinářská inspekce s prodejci správní řízení. "Kontroly i analýzy budou pokračovat až do 30. listopadu, do kdy lze podle zákona burčák prodávat," upozornila mluvčí inspekce.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Jídlo a pití  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

Muž, Žena

E-mail:


(Vyplňte pouze tehdy, jestliže chcete být informování o odpovědích na váš příspěvek)

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření