Britské fish and chips dobývají nejlepší restaurace - Jídlo a pití - Český Metropol

Jídlo a pití

Britské fish and chips dobývají nejlepší restaurace

zdroj: giovannisfishandchips.co.uk

Londýn | Ryba, mouka, brambory: recept na rybu a hranolky (fish and chips) je jednoduchý a věčně stejný. Nikdy se ale neomrzí milovníkům tohoto pokrmu, který byl povýšen na úroveň britské národní kultury, napsala...

 

agentura AFP.
    "Když si vezmeme to, co v Británii rozhodně nelze opominout, patří sem Buckinghamský palác, poštovní schránky a fish and chips," tvrdí se vší vážností Andy Gray, mluvčí National Fish and Chips Awards, které už 27 let udílejí cenu za nejlepší rybu s hranolky v zemi.
    Když se tato soutěž konala naposledy, letos koncem ledna, zúčastnilo se jí na 2000 výrobců. V Británii je celkem na 10.500 prodejních míst nabízejících tuto pochoutku.
    To ukazuje nebývalý zájem o tento pokrm, jenž se zrodil před téměř dvěma stoletími někde mezi Manchesterem a Londýnem. Jednu dobu byl částečně vytlačen kebaby, kari či hamburgery, které byly k dostání na stáncích, jež v zemi vyrostly jako houby po dešti.
    Letos si odnesl palmu vítězství podnik Frankie's ležící u moře v Brae na Shetlandských ostrovech na severovýchodě Skotska, který už loni skončil na druhém místě. Jaké je jeho tajemství? Všechno máme čerstvé, prohlašuje jeho majitel John Gold a vysvětluje, že se zásobuje přímo u rybářů lovících v Severním moři.
    Kromě toho záleží vše ostatní na tom, jak je ryba obalena v těstíčku a jak se smaží v oleji rozpáleném na 190 stupňů, aby získala křupavou kůrčičku. Pokud jde o brambory používané ke smažení, musejí být zároveň pevné a ne příliš sladké. Hranolky jsou poněkud tlustší.
    "Není v tom žádné tajemství, prostě je třeba dělat všechnu práci přesně," uvádí Pat Newland, majitel restaurace Poppies, kterou si před čtyřmi lety otevřel v londýnské čtvrti Shoreditch. Také on zdůrazňuje kvalitu a čerstvost používaných surovin.
    V jeho restauraci se host ocitá v prostředí z 50. let minulého století, kde Newland začínal již v jedenácti letech pracovat. Tenkrát řezal noviny, které původně sloužily jako kornout na rybu s hranolky a odsávaly přebytečný tuk, v němž se můžete koupat.
    V reakci na výtky týkající se velkého množství tuku federace výrobců pokrmu National Federation of fish friers (NFFF) zdůrazňuje, že ryba je jídlo mnohem zdravější než jiné, a udílí rady svým členům, jak snížit počet kalorií obsažených v tomto pokrmu. "Jsou-li však porce příliš velké, sní zákazník velké množství tuku a vysoký počet kalorií, ačkoli jinak tento pokrm může být zdravý," připouští NFFF na svých internetových stránkách.
    Ryba s hranolky dobře obstojí v době módy "comfort food", tedy jídel, která nám přinášejí potěchu, radost či uspokojení, jsou spojena s naším dětstvím a často jsou velmi kalorická, a dokonce se dostávají na stoly nejlepších restaurací.
    "Všichni fish and chips milují, všichni mohou vyprávět, kdy tento pokrm ochutnali poprvé, včetně prince Charlese," zdůrazňuje John Gold.
    Ročně se v Británii sní 255 milionů porcí, a to je tento pokrm stále na vzestupu, mnohem více, než kterékoli jiné jídlo, napsal deník The Guardian.

Zdroj: afp.com

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zdraví  » Jídlo a pití  

 

Anketa

Jste spokojeni se stavem českých dálnic a rychlostních silnic v ČR?

Ano

34.3%

 

Ne

37.7%

 

Zlepšuje se to

28%