Výrobci minerálek: Do restaurací voda z kohoutku nepatří - Jídlo a pití - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jídlo a pití

Výrobci minerálek: Do restaurací voda z kohoutku nepatří

zdroj: archiv Metropolu

Praha | Restaurace by měly zvážit, zda budou zákazníkům servírovat kohoutkovou vodu. Její kvalita nebude nikdy tak vysoká, jako u balené vody, může také obsahovat pesticidy. ČTK to dnes sdělila předsedkyně Svazu...

 

minerálních vod Jana Ježková. Podle ní zákazník často nezná složení kohoutkové vody, kterou pije. Podle největší tuzemské vodárenské společnosti Veolia Voda ale voda z vodovodu v Praze či Plzni splňuje všechny zdravotní limity, což firma dokládá výsledky aktuálních testů.
    Svaz tak reaguje na kampaň "Čerstvá kohoutková?", kterou společnosti Veolia a Pražské vodovody a kanalizace propagují podávání vody z kohoutku v restauracích.
    Zákazník v restauraci podle Ježkové v případě kohoutkové vody neví, co přesně pije. "Například v Plzni je situace taková, že 20 let stará úpravna vody, která odebírá vodu z Úhlavy, není schopná upravit deště, které splachují hnojiva z polí do Úhlavy. Taková voda, u které se prokázal výskyt pesticidů, pak teče do plzeňských domácností a restaurací," uvedla Ježková.
    V povrchové vodě se podle ní vyskytují i látky, které vodárenskými technologiemi není možné odstranit. Jde například o zbytky léčiv, které unikají při stále se zvyšujícím používání perorální antikoncepce do kanalizace, zbytky kosmetických nebo čistících prostředků. Tyto složité chemické látky se prý stále přeměňují a jejich detekce je problematická.
    Podle ředitelky komunikace Veolia Voda Marcely Dvořákové vodárny v Praze i Plzni každý měsíc zveřejňují výsledky kompletního rozboru vody. "Nemáme co tajit a do vodovodní sítě se vždy dodává pitná voda, která splňuje hygienické limity dané vyhláškou ministerstva zdravotnictví," podotkla. Nad testováním dohlížejí hygienici. Rozbor vody vodárny provádějí také v restauracích, které chtějí kohoutkovou vodu podávat.
    Nedávný test na obsah sedmi chemických sloučenin, které jsou součástí léků, v pražské vodě neprokázal zvýšené množství u žádné z nich. Podobně dopadly také testy na obsah pesticidů v pitné vodě v Plzni. "Pokud tam byl někdy problém, tak byl úpravou technologie odstraněn a dnes jsou všechny parametry pod limitem," uvedla Dvořáková.
    Proti konzumaci kohoutkové vody v restauracích se staví i Potravinářská komora. "Pro kvalitu všech balených vod platí mnohem přísnější normy než pro chemicky upravovanou vodu z vodovodního řadu, která navíc není ani potravinou, a nevztahují se na ni tudíž kontrolní mechanismy jako na balené nealkoholické nápoje," uvedla mluvčí komory Jarmila Štolcová.
    Do projektu "Čerstvá kohoutková?" se zapojilo v ČR přes 800 restaurací. Zahájily ho před čtyřmi roky společnosti Veolia a Pražské vodovody a kanalizacemi s cílem zlepšit pohled veřejnosti na vodu z kohoutku.
    V Praze nabízejí karafy s pitnou vodou např. v hotelech InterContinental Praha, Grand Majestic Plaza, v kavárně Café Lounge Residence nebo restaurace U Černého slunce. Některé hotely, např. Maximilián a Josef dávají karafy přímo na pokoje, aby si hosté mohli natočit vodu z kohoutku, s vysvětlením, že pražská voda je kvalitní a nezávadná.
    Gastronomická zařízení, která začnou zákazníkům kohoutkovou vodu nabízet, získají v rámci projektu zdarma karafy na vodu, protokol o kvalitě pitné vody a samolepku, podle níž lidé poznají, že o kohoutkovou vodu mohou bez problémů požádat.
    Lidé několik posledních let omezují spotřebu balených nealkoholických nápojů, jejichž spotřeba předloni dosáhla 287 litrů na hlavu. Pokles zrychlila ekonomická krize, která začala v závěru roku 2008. Řada lidí se namísto balených vod zejména z ekonomických důvodů vrací k vodě z kohoutku.

 

zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Jídlo a pití  

 » Zajímavosti