Francouzský koňak je v Číně nápojem střední třídy - Jídlo a pití - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jídlo a pití

Francouzský koňak je v Číně nápojem střední třídy

zdroj: bonjourparis.com

Paříž | Čína, která se v posledních dvou letech stala předním dovozcem francouzského koňaku, nabízí obrovské perspektivy vinařům a obchodníkům s touto slavnou pálenkou, jejíž prodej ve světě...

 

vůbec zaznamenává vzestup, napsala agentura AFP.
    "V posledních dvou letech je Čína prvním odbytištěm koňaku z hlediska ceny. Vzhledem k rozvoji čínské ekonomiky to otevírá velmi zajímavé perspektivy," vysvětluje předseda francouzského Národního úřadu pro koňak (BNIC) Jean-Marc Morel.
    Pokud jde o objem, zůstaly Spojené státy loni podle statistiky BNIC prvním dovozcem koňaku se 139.335 hektolitry, za nimi následoval Singapur s 82.057 hektolitry a na třetím místě Čína s 68.906 hektolitry.
    V letech 2011 až 2012 podle této studie vzrostl export koňaku do těchto dvou zemí Dálného východu téměř o devět procent.
    "Značná část koňaku spotřebovaného v Číně přichází přes Singapur, a tedy pokud jde o objem, není čínský trh příliš vzdálen trhu ve Spojených státech," uvádí Jean-Marc Olivier, bývalý generální ředitel firmy obchodující s koňakem Courvoisier a autor studie k koňaku, která byla zveřejněna 23. ledna u příležitosti Dne koňaku.
    Čína je již několik let hlavním motorem vzestupu koňaku, který v letech 1995-2005 prožíval vážnou krizi. To je částečně spojeno s ofenzivou největších obchodních domů na trhu bývalé Říše středu, kam byly první lahve slavného nápoje dovezeny na počátku 19. století.
    "Koňak chutnal Číňanům odedávna a nyní je symbolem úspěchu středních tříd, zatímco víno pro ně není typickým nápojem," zdůrazňuje Olivier.
    Podle Morela dokáží Číňané ocenit jak středně starý koňak VSOP (Very superior old pale), který zraje pět a více let, tak extra starý (XO) zrající 15 a více let. Pijí ho jak před jídlem, tak během jídla či po něm.
    Místní čínské nápoje představují 99 procent spotřeby pokud jde o objem a 94 procent pokud jde o cenu. Z onoho jednoho procenta, které připadá na dovážené nápoje, tvoří koňak 50 procent, zatímco whisky 41 procent.
    "Po koňaku roste v Číně rychle poptávka a spolu s rozvojem země a zvyšováním životní úrovně bude spotřebitelů stále přibývat," ujišťuje velvyslanec Číny ve Francii Kchung Čchüan. Koňak podle něho pije především střední třída ve městech.
    "Loni jsme prodali přes jeden milion devítilitrových soudků, čímž se náš koňak stal prvním západním nápojem v Číně. Bylo to poprvé, co některá západní značka překročila hranici jednoho milionu soudků," prohlašuje Jean-Marc Morel, jenž je zároveň zástupcem generálního ředitele Martell & Co.
    Čínský velvyslanec ve Francii výrobcům koňaku přislíbil, že čínská vláda posílí boj proti nelegálnímu obchodu s tímto artiklem. Zdůraznil, že mezi priority Pekingu patří posílení právní ochrany takových produktů.
    V roce 2009 byl francouzský koňak prvním zahraničním produktem, který získal čínskou ochrannou známku označující jeho původ.

 

zdroj: www.afp.com

Zdroj: čtk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zajímavosti  

 » Zdraví  » Jídlo a pití