Nová vyhláška přikazuje obchodům od středy označovat pečivo ze zmrazených polotovarů - Jídlo a pití - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jídlo a pití

Nová vyhláška přikazuje obchodům od středy označovat pečivo ze zmrazených polotovarů

zdroj: spiderpic.com

ČESKÁ REPUBLIKA | Zákazníci se dozvědí díky vyhlášce platící od středy, které pečivo pochází ze zmrazeného polotovaru a které je naopak čerstvé. Ministerstvo zemědělství tak reaguje na negativní zkušenosti spotřebitelů s dosud častými záměnami čerstvého a dopékaného pečiva, informoval mluvčí ministerstva Jan Žáček.

 

"Vzhledem k tomu, že v poslední době vzrostlo množství rozpékaného pečiva na pultech obchodů, považujeme informaci o procesu výroby za natolik zásadní, že by o ní spotřebitel měl vědět a sám se rozhodnout, jakému výrobku dá přednost," řekl ministr zemědělství Petr Bendl s tím, že ministerstvo se dlouhodobě snaží, aby měl zákazník dostatek informací, na jejichž základě se rozhoduje o nákupu potravin.

Pekařský výrobek, který byl v po upečení zmražený a zákazníkovi jej obchod nabízí až po rozmrazení, musí být viditelně označený údajem "rozmrazeno". Nebalené pečivo, které v obchodě dopekli ze zmrazeného polotovaru, pozná nově zákazník díky označení "ze zmrazeného polotovaru". Obchod, který by vyhlášku nedodržel, může dostat pokutu až do výše tří milionů korun.

Čerstvý chleb označuje ministerstvo zemědělství jako nebalený výrobek, jehož výroba od přípravy těsta až po upečení nebyla přerušena zmrazením nebo jinou technologickou úpravou vedoucí k prodloužení trvanlivosti. Výrobek nesmí být zmražený ani při přepravě. Na pulty obchodů se musí dostat nejpozději do 24 hodin po upečení. Stejné podmínky platí pro čerstvé běžné pečivo a čerstvé jemné pečivo.

Rozdíl mezi čerstvým a rozmrazovaným pečivem je značný. "Proto, aby mohlo být pečivo zmraženo a opět tepelně regenerováno, musí těsto obsahovat řadu pomocných látek, jako jsou enzymy, emulgátory, stabilizátory a kypřidla," vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu. Jednou z pomocných látek je podle něj například E466 neboli karboxymethylcelulóza, jejímž základem je celulóza získaná chemickou cestou z dříví. Ta se přidává též do projímadel nebo jako složka vrtných kapalin při těžbě ropy.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Zdraví  » Jídlo a pití