K vánoční pohodě patříval v Čechách i „Eierkoňak“ - Jídlo a pití - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Jídlo a pití

K vánoční pohodě patříval v Čechách i „Eierkoňak“

Česká republika | V Holandsku mají Advocaat, my v Čechách máme zase vaječný likér. Historie výroby Advocaatu je více než stoletá. Výrazný rozdíl v chuti obou produktů je způsobený odlišnými vstupními...

 

surovinami. V Advocaatu bychom marně hledali mléko, na straně druhé obsahuje více žloutků než vaječné likéry, takže jeho konzistence je hustší. To je příčinou ostřejší chuti způsobené lihem, na jazyku pak zanechává výrazný někdy až nahořklý „ocas“ po žloutcích.

Výroba vaječných likérů se datuje již od dob Rakouska-Uherska. Tenkrát se vyráběly více „podomácku“, i když naše maminky a babičky si „Eierkoňak“ doma před vánočními svátky také ještě v letech pozdějších dělávaly... Tyto likéry se řadily mezi konzumní lihoviny. K výrobě se používalo slazené kondenzované mléko a čerstvé slazené, či neslazené vaječné žloutky. Po válce, kdy bylo nutno začít více šetřit, se vlastní výroba kondenzovaného mléka stala drahou záležitostí. Čím ho ale nahradit? Poslouží stejně dobře polotučné mléko a cukr ? Bude „Eierkoňak“ chutnat stále tak dobře?

Dokonce lépe. Vysoce jakostní mléko s 1,5% tuku dodalo vaječnému likéru ještě větší hebkost a dokonce zmizela krupičkovitá struktura.

Likérka v Krásném Březně byla na území tehdejšího Rakouska Uherska mezi prvními, kdo na trh vyjel s tzv. Eierkoňakem ( bohužel se nedochovaly listinné prameny, které by jí přiřkly úplné prvenství ). Kapacita výroby byla jen zlomkem kapacity dnešní. Ještě v 80.letech tu byli schopni vyrobit pouze 180 hl ročně, což  dnes odpovídá průměrnému 14dennímu prodeji. Nicméně, že krásnobřezenský vaječný likér byl vysoké kvality i v době minulých, odpovídá fakt, že  se 40 hektolitrů z výše uvedené kapacity dodáválo do Čokoládoven Modřany (dnešního švýcarského NESTLÉ), které krásnobřezenský vaječný likér zpracovávaly do náplní svých čokoládových bonbónů.

Používání mléka, cukru  a čerstvých žloutků bylo v minulosti důvodem pro ukončení výroby během letních měsíců, neboť udržení mikrobiologické kvality a stability bylo v parných letních dnech téměř nemožné.

Čím to je, že se dnes vyrábí po celý rok a s mikrobiologií a stabilitou nejsou problémy? Vstupní suroviny – čerstvé mléko a žloutky – se zpracovávají nejmodernějšími technologiemi, které zajišťují homogenitu a mikrobiologickou stabilitu výsledného produktu i v extrémních podmínkách. Také technologie sanitace a sanitační přípravky přepravních boxů na vejce a mléko jsou dnes na špičkové úrovni.

Nicméně, jak už bylo uvedeno, je více než zřejmé, že použití slazeného kondenzovaného mléka a sušených žloutků představuje pro výrobce velmi elegantní a jednoduché řešení.

Dnešní dobu je možné charakterizovat jako dobu náhražek, kdy se hojně využívají polotovary, sušené směsi, konzervanty, umělá barviva a další přídavné látky pro získání stability a dlouhé doby trvanlivosti. Když jsme se pídili, jak je tomu v tomto případě ve společnosti GRANETTE &  STAROREŽNÁ Distilleries, dozvěděli jsme se, že tady při výrobě vaječných likérů myslí na své spotřebitelky a od takovéto výroby se distancuje. Zjistili jsme, že produkty pod značkou Vaječný sen vyrábějí jako jediný český výrobce výhradně z čerstvých vysoce pasterovaných vajec, čerstvého mléka od krav pasoucích se na vysokohorských českých pastvinách a nejkvalitnějšího cukru tuzemských dodavatelů. Díky použití těchto ryze přírodních surovin je Vaječný sen likér hedvábně jemný a na jazyku se lehce rozplývá. Určitě se u Vaječného snu nikdy nesetkáte s jemně krupičkovitou konzistencí, jako je tomu u většiny vaječných likérů vyráběných z polotovarů a sušených směsí či kondenzovaného mléka. Že je technologie výroby za použití sušených směsí, umělých barviv a polotovarů pro výrobce jednodušší a rychlejší, o tom není sporu.

Spotřebitelky si likér nejen vychutnají, ale „nezamořují“ svůj organismus chemickými látkami, které jsou obsaženy ve většině na trh dodávaných potravin a nápojů. „Barviva jsme nahradili barvícími látkami, vyráběnýmii extrakcí z oddenků  rostlin rodu kurkuma, které jsou substitutem v přírodě se poskrovnu vyskytujícímu šafránu. Kurkumin sám o sobě má vliv na snižování cholesterolu v krvi a jsou dokázány také jeho antioxidační účinky. Chuť a vůně Vaječného snu je dána přídavkem výrazného vanilkového aroma,“ konstatují výrobci, kteří ročně dodávají na trh už 4 000 hl daného likéru. Současně připomínají i příchuťové varianty tohoto krásnobřezeneckého vaječného skvostu - intenzívní a dlouhotrvající chuť mléčné čokolády, jemného lískového oříšku nebo výrazné višně v čokoládě, což je vrcholem kulinářského umění  zaměstnanců zdejší likérky.

Když už si tu s výrobou takto „vyhráli“, nemohou  přece, použít uniformní láhev, která by produkt srazila zpátky mezi neznačkové vaječné likéry. Design láhve, do níž se Vaječný sen likér teď stáčí, je odlišný od konkurence. Láhev vyrostla na elipsovitém dnu a má ženské tvary. Marketing  pracuje nyní na nové originální láhvi, která bude na trh zavedena v příštím roce. Zadáním pro designéry bylo zachování elipsovité podstavy láhve, která je synonymem pro značku Vaječný sen. Tvarově je pak zachována ženská silueta, jež ale o několik let omládla. Romantický a zároveň smyslně elegantní embossing, kterým je nová láhev obdařena, jí dodává punc exkluzivnosti.

Zkrátka – vaječný likér, který za Rakouska–Uherska začali jako jedni z prvních vyrábět právě v krásnobřezenské Likérce, píše dál svou bohatou historii.

Zdroj: redakce Metropolu

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Jídlo a pití  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření