Letní pobyt v přírodě může znepříjemnit bodnutí hmyzu - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Letní pobyt v přírodě může znepříjemnit bodnutí hmyzu

Ikona

6. července 2010, 08.54 | ČESKÁ REPUBLIKA | V horkých letních dnech je potřeba dávat velký pozor na to, co jíme a pijeme. Zejména zmrzliny či sladké nápoje s oblibou přitahují vosy a včely, a takové napití může skončit otokem hrtanu a dušením, varují záchranáři. "Člověk, kterého vosa píchne do dutiny ústní či krku, je i náchylnější k jiným zdravotním problémům, jako je pokles tlaku, otok nebo astmatický záchvat a ztráta vědomí," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

 

Proto je v takových případech nutné zavolat záchranáře. "Před příjezdem sanity je třeba uvést pacienta do klidu, stínu, nepokládat, ale nechat ho sedět, lépe se mu tak dýchá," radí Janečková. Otok dutiny ústní, krku a hrtanu lze zmírnit a zpomalit cucáním ledu nebo zmrzliny.

Bodnutí hmyzem do jiných částí těla obvykle člověk odnese jen zarudnutím místa vpichu a menším svědivým, pálivým nebo bolestivým otokem. "Někdy ovšem může dojít k závažné život ohrožující alergické reakci, zhoršení zdravotního stavu pacienta a vznik anafylaktického šoku. Bodnutí v těchto případech může způsobit i smrt," upozornila Janečková. I v takovém případě je nutné volat záchranku.

Obezřetnost doporučují lékaři i cyklistům. Pod jejich trička a cyklistickou helmu se hmyz může dostat také, v tomto uzavřeném prostoru navíc bodá často i několikrát po sobě. Doporučuje se na tento sport používat přiléhavé oblečení a helmu.

Jako první pomoc doporučují záchranáři lokální chlazení místa bodnutí obkladem nebo studenou vodou.

Bodnutí nebo kousnutí si ovšem člověk při vycházkách může odnést i od čmeláka. Ačkoliv jsou obvykle zobrazování jako milý a pomalý hmyz bez žihadla, není to tak úplně pravda. Vyfotografovat samičku sbírající pyl ke krmení potomstva není vůbec jednoduché. Čmeláci také mají žihadlo a bodnutí pro ně není smrtelné jako pro včely," popsal mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Dodal, že všechny druhy čmeláků jsou v tuzemsku zákonem chráněny. Čmelák použije podle Dubna žihadla jen v ohrožení, tedy je-li s ním nešetrně manipulováno. "Jed údajně není silný, nicméně případné píchnutí také zabolí a alergikovi může způsobit problémy. Podle některých pramenů může čmelák navíc i kousnout," uvedl Duben. Dodal, že žihadla mají pouze samičky. Laik to ale dokáže rozeznat jen těžko.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví